AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Rose Geller

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Rose Geller
Anul V

Data de înscriere : 22/12/2010
Vârsta : 18

MesajSubiect: Rose Geller   Dum Feb 14, 2016 3:28 pm

Am fost mereu fascinata de magie. Pana acum cativa ani, magie insemnau, pentru mine, micile trucuri din circuri sau pur si simplu de la colt de strada, pe trotuarele din centru. Stiam, pe atunci, ca toate aveau o explicatie logica, ca toate se refereau la perceptie.
Lucrurile s-au schimbat. Nu numai ca trucurile astea nu ma mai fascineaza, cel putin nu de cand am facut contact cu magia in adevaratul sens al cuvantului, de cand am primit scrisoarea de la Hogwarts. La inceput am crezut ca e o gluma, reactie tipica de Incuiat. Acum nu ma simt numai norocoasa ca am fost aleasa sa intru in lumea asta, dar nu imi pot imagina cum ar fi fost viata mea fara magie. Sau poate as reusi, dar nu sunt incantata de idee.
Sunt o Sange-Mal. Mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu statutul asta, sa ma obisnuiesc cu faptul ca sangele meu este mai prejos de al multora dintre cei de aici. Probabil ca sunt considerata o ciudata din punctul asta de vedere, dar intr-un fel ma bucur ca m-am nascut printre Incuiati. Fac parte din ambele lumi, cunosc ambele moduri de viata. Chiar daca fac parte din lumea magiei acum, principiile mele sunt, in majoritate, Incuiate. Nu ca ar fi ceva in neregula cu asta.
In Express am aflat cate ceva despre cele patru case, cum ii distingi pe cei ce le apartin, ce difera la personalitatile lor. Am fost putin surprinsa de siguranta cu care Jobenul Magic a strigat "Viperini!", dar nu ma indoiesc ca e alegerea buna. Sunt curajoasa, cel putin asa am fost in micile oportunitati care mi-au impus-o. Sunt incapatanata, chiar si atunci cand nu am motive sa fiu. Vreau sa ma consider desteapta, dar nu cred ca exista standarde pentru asta. Nu pot sa spun daca sunt o fire prietenoasa sau nu pentru ca asta depinde, de multe ori, de cei cu care interactionez.
Cred ca m-am adaptat cu brio la noua mea viata. Nu e nicio indoiala in faptul ca, dupa ce voi termina Hogwarts, locul meu va fi in continuare aici. Mi-am petrecut saptamani intregi, poate chiar luni, citind carti de Aparare contra Magiei Negre si la fel de mult timp pe terenul de Vajthat. Am avut intotdeauna idealuri inalte, iar sa prind hotoaica aurie cu orice ocazie a fost si este unul dintre ele. Dupa unul dintre meciurile de cupa de anul trecut, profesorul de Vajthat m-a lasat sa pastrez una dintre ele, care e si acum inchisa intr-o cutie de lemn din cufarul meu. Nu cred ca mai stie cineva de ea, desi din cand in cand se agita cu un zgomot infundat.
Daca este ceva ce urasc din toata inima, e cursul de Potiuni. Am prins cateva ore de chimie in scoala Incuiatilor si au avut cam acelasi rezultat.
Patronusul meu este un unicorn. Cam girly, stiu, dar la felul in care galopeaza, imi place sa cred ca e de neoprit, ca nu se da inapoi de la nimic. Asa imi doresc sa fiu eu.

Rose Geller
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts :: Sala de primire-
Mergi direct la: