AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Mireasma dulcetii de gutui

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Cassie Duvall
Headmistress

Data de înscriere : 19/04/2010
Vârsta : 21

MesajSubiect: Mireasma dulcetii de gutui   Mier Apr 10, 2013 1:23 am

Mireasma dulce ma purta prin castel la acea ora tarzie din noapte, fiindu.mi aproape imposibil sa ma opun pasului meu grabit. Nu era pentru prima data cand traversam un castel intreg doar pentru a ajunge la bucatarie - as fi putut parcurge drumul si cu ochii inchisi, fara a.mi fi teama ca ma voi impiedica de vreo treapta sau vreo statuie. Singura problema posibila ar fi fost Peeves - nu de putine ori am fost prinsa de profesori doar din cauza micul animalut ce incepea sa urle cat de tare il tineau plamanii de fiecare data cand ma vedea. Insa de cand ii aflasem secretul se rezuma doar la cate o privire furioasa, aruncata pe furis, si cateva injuraturi infundate in gulerul bluzei. Ii intorceam intotdeauna un zambet politicos si dragut.

Tabloul cu fructe parea atat de inocent, incat la prima vedere ai fi zis ca e o simpla pictura Incuiata. Insa, un simplu gadilit il readucea la "magie" (viata) din acel somn adanc in care orice alt elev din castel era cufundat. Am deschis usa ce tocmai aparuse in locul tabloului, pasind intr.o camera aglomerata atat in privinta numarului de spiridusi, cat si in privinta multitudinii de arome ce se ridicau din sutele de cratite ce clocoteau deasupra focului.

Unul din spiridusi alerga grabit prin bucatarie, cu o tava argintie si stralucitoare in maini. Daca imi aminteam bine din ultimele vizite, acela era Footazard, un pitic caraghios, ce te facea sa razi spunandu.ti un simplu "Buna!". Un grabit si un panicat,ce repeta intr.una: "Nu vom termina pana se vor trezi elevii. Ce ne facem?!" Am identificat mireasma ce ma purtase pana aici - parea sa vina din borcanele pe care micul spiridus le muta dintr.o parte in alta. Asa ca, atunci cand trecuse din nou prin fata mea, am intins mana si am luat unul din borcane ; mi.a zambit, a facut o plecaciune si si.a reluat treaba. Nu prea bagasem de seama acestea, repezindu.ma cu degetul arator asupra dulcetii. I.am savurat gustul pana in momentul in care ecoul infundat al pasilor unui intrus ma distrase - pana si spiridusii ramasera tintiti locului.

Cassie ♥ Andrew
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dumbledore.forumagic.net
Andrew Breno
Wizard

Data de înscriere : 30/10/2010
Vârsta : 19

MesajSubiect: Re: Mireasma dulcetii de gutui   Mier Apr 10, 2013 1:39 am

Ceasul batea ora 1 cand reuseam cu greu sa ma strecor din Camera Secreta a Viperinilor. Aveam de gand sa o gasesc pe Cassie, care plecase nu cu mult timp in urma. Strabatand in tacere castelul, ma intrebam de ce nu patruleaza nimeni pe holuri. Ori oboseala orelor de scoala se abatuse si asupra profesorilor, ori erau cu totii in biroul directoarei chemati pentru cine stie ce urgenta. Inclinam catre prima optiune, deoarece la Hogwarts nu se mai intamplase nimic notabil de o perioada destul de lunga de timp.

Sirul gandurilor mi-a fost intrerupt dupa ce am realizat unde ma aflu. Eram pe culoarul pe care se afla tabloul ce ascundea intrarea in bucataria castelului. Harmalaia spiridusilor se auzea perfect, si venea insotita de o mireasma imbietoare. Stiam cat ii place dulceata de gutui, asa ca m-am gandit ca trebuia sa fie aici. Am gadilat para din tablou, si am intrat prin deschizatura ivita. Am fost surprins sa vad o gramada de spiridusi care se holbau la mine, tinand cont ca de obicei ei nu dadeau atentie vizitatorilor, decat atunci cand acestia cereau ceva. Privelistea nu dura insa prea mult, spiridusii imprasiindu-se imediat la treburile lor.

“Ce faci aici?” ma intreba Cassie privindu-ma surprinsa.
“Pai, te-am vazut iesind din Camera Secreta acum ceva timp, si, fiindca nu te-ai mai intors, am venit sa te caut. “ i-am raspuns apropiindu-ma de ea.
“Si de unde stiai ca sunt aici?”
“Nu stiam. Doar ca stiam cat de mult iti place dulceata de gutui, si cand am simtit mireasma ei, mi-am dat seama ca o sa te gasesc. Nu vrei sa imi dai si mie?”
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Cassie Duvall
Headmistress

Data de înscriere : 19/04/2010
Vârsta : 21

MesajSubiect: Re: Mireasma dulcetii de gutui   Mier Apr 10, 2013 1:12 pm

"Sigur", i.am raspunz zambind, intinzand borcanul cu dulceata. L.a luat, si dupa ce gustase de el il pastrase in mana. M.am intins insa rapid dupa el, pentru a.mi recupera dulceata - mi l.a dat fara sa riposteze foarte mult. M.am asezat pe un scaun care era prin apropiere, asteptand sa vad ce mai pregateau bun spiridusii.

Insa nu am reusit sa raman linistita pentru mult timp, caci din fundul bucatariei se auzise un strigat puternic, o tuse, si apoi alte cateva strigate. M.am ridicat rapid, rasturnand si borcanul, care se facuse tandari aproape imediat - un spiridus ajunse rapid in fata mea cu o matura. Fiind prea mica de statura, am fost nevoita sa ma ridic pe varfuri, incercand cu greu sa deslusesc silueta din intuneric. L-am prins pe Andrew de mana si am inceput sa ma indrept incet catre coltul cu pricina.
"Chiar vrei sa vedem ce se intampla? Nu vrei sa avem si noi parte de o noapte linistita?"
"O sa fie distractiv", i.am spus zambind, in timp ce ma impiedicasem de un spiridus care imi intoarse o privire incruntata.

Am intalnit un batran care, la vederea noastra, a dat sa iasa rapid pe tabloul deschis de langa el. Andrew insa l.a prins de maneca pelerinei, silindu.l sa ramana nemiscat.
"Cine esti?" am intrebat curioasa, pe un ton respectuos - batranul imi inspira mila, insa nu imi dadeam seama de ce.
In loc sa raspunda, se uita speriat, ca si cand ne.ar ruga sa nu.i facem rau. Vazand insa ca nu ne indepartam, a spus cu un glas soptit:
"Adolphe Mariman."
"Esti francez?" am intrebat uimita, de parca ar fi fost ceva complet straniu sa intalnesc un francez in interiorul Hogwarts.ului; a dat din cap in semn de 'da'.
"Si ce cauti aici?" a completat Andrew.

Cassie ♥ Andrew
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dumbledore.forumagic.net
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Mireasma dulcetii de gutui   

Sus In jos

Mireasma dulcetii de gutui
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts :: Bucătăria-