AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Inapoi in timp

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Steffy Cuttenberg
Anul II

Data de înscriere : 13/07/2011
Vârsta : 18

MesajSubiect: Inapoi in timp   Dum Iul 24, 2011 4:58 pm

Mai mult ca sigur nu stiam de ce alerg spre Camera Fantomelor. Pur si simplu ma zbuciumase un gand, cum ca ar trebui sa fac o calatorie in timp, si asta numai pe baza unor cuvinte care sa mi se para adevarate, sa stiu ca miezul e constituit doar din purul si simplul adevar. Dar pentru ce? Habar n-am. Tot ce stiam era ca trebuia sa merg, sa merg mai departe, sa ma plimb prin Hogwarts, pana cand cineva va fi nevoit sa ma opreasca, iar atunci m-as lasa batuta si m-as intoarce cu coada intre picioare in Camera de Zi a Cercetasilor. De cand am ajuns in castel in anul II ma simteam posedata de o fiinta malefica, ce ma indemna sa fac lucruri la care nu cred ca as fi gandit cu mintea limpede sau chiar tulbure. Am coborat niste scari, apoi le-am urcat la loc. Gandurile-mi erau ravasite de caldura caniculara de afara.

In drumul meu am darmat cativa copii din anul I care, infuriati si totusi manati de durerea cazaturii, aruncau cateva blesteme invatate de ei asupra mea. Fiind pregatita pentru astfel de situatii, mi-am pus bagheta pe umar si am inceput sa arunc vraji in spate, printre care sopteam si cateva injurii care unui copil de gradinita i-ar fi fost "fatale". Cred ca nimerisem vreo zece copii si toti de la Viperini, altfel nu as fi inteles reactia naucitoare a unei fete din anii mai mari care a aruncat Sectumsempra asupra mea. Bineinteles, am barat lovitura, dar cand sa-i arunc o vraja care sa o faca sa taca, o fantoma trecuse prin fata ei. Vraja mi-a zburat din bagheta si a trecut prin fantoma, lovind-o pe fata in plin. Fantoma se ratoi urat la mine. "Crezi ca nu am sentimente, doar pentru ca sunt o fantoma?!" Damn, simteam ca e Myrtle Plangacioasa, si totusi nu putea fi. Am ras zgomotos, speriind un alt boboc. Am rugat fantoma sa ma conduca in Camera lor. Prima data a refuzat, dar apoi am convins-o sa ma duca pana la intrare.

Am pasit apasat, sperand sa trezesc cateva fiinte transparente, sa imi explice cate ceva despre timp. Da, despre timp. Devenisem insistenta ca o adevarata Viperina. Atunci de ce eram la Cercetasi? Cineva tinea, oare, o vraja asa puternica asupra mea?! Totusi, gandurile acelea nu erau altceva decat o pierdere de vreme. O fantoma se indrepta spre mine. " Ce vrei de la noi? " spuse aceasta. Am chicotit. " As vrea, daca puteti, sa imi explicati cate ceva despre mileniile trecute. " am zis eu pe un ton politicos. " Mda, nu iti pot spune. Poti insa vedea si tu! " M-a condus in alta incapere din camera lor. Tot ceea ce vedeam parea a fi facut doar de goblini. Era mult prea maiastru.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Bianca Ellen Jess Fllener
Anul I

Data de înscriere : 04/03/2011
Vârsta : 20

MesajSubiect: Re: Inapoi in timp   Dum Iul 24, 2011 11:40 pm

Eram in pivnita,in clasa de potiuni incercand sa prepar un antidot simplu.Imediat ce am terminat si mi-am strans lucrurile am mers afara si am dat sa urc catre parter.M-am gandit ca niciodata nu explorasem cu adevarat subsolul castelului,ci doar grabita am trecut.Mi-am schimbat punctul de sosire,si am luat-o pe un alt coridor decat pe cel obisnuit.Cu cat avansam cu atat vedeam camere noi si necunoscute.Am ajuns la una in care usa era data deoparte si curioasa m-am uitat inauntru.Nu erau decat niste fantome care pareau putin suparate.
-Ah,iar te-ai intors?a intrebat un barbat.
-Am mai fost aici?am spus nedumerita.
El s-a uitat mai bine si m-a analizat.
-A,am crezut ca esti fata aia bruneta,de la Cercetasi care a trecut pe aici acum cateva minute.
-Bruneta...Cercetasi...daca nu e Steffy atunci nu stiu cine e.Pe unde a luat-o?
-Pe acolo,zise el si imi arata o alta usa.M-am indreptat spre si am deschis-o.Steffy era in centru si se uita in jurul ei cu o admiratie muta.M-am uitat si eu.Abia acum observam la ce se holba ea.Era minunat...Toata camera era decorata cu lucruri de valoare,de la bijuterii si tablouri pana la torfee,niste fotolii si chiar si un pat,cu matase.Acel loc parea sa fi fost construit de cineva foarte priceput in arta decorului.M-am indretat catre Steffy si am inceput sa o zgaltai.Abia dupa cateva secunde si-a dat seama ca eram eu.
-Bianca?Cum ai ajuns aici?Tu iti dai seama ce e locul asta?E asa de frumos totul.As putea sta aici la nesfarist sa privesc.
-Bine,eu zic sa mergem.Poate mai sunt si alte camere de vazut.
O fantoma a venit spre noi.Era doamna gri.
-Buna ziua fetelor.Se pare ca voi sunteti norocoasele carora va voi face un tur al acestui loc stiut doar de noi fantomele pana acum si poate si de directoare.Mai asteptati pe cineva?
-Sa merg sa o aduc pe Rose,sau pe Emma,sau Adnana sau Hope?am zis repede.Era o ocazie unica ce nu trebuia ratata.Vii cu mine?
-Nu,eu stau sa admir,dar promit ca nu incep tururl locului pana nu te intorci tu.
-Bine atunci,ma duc sa vad pe cine gasesc,am zis eu in timp ce dispaream pe usa.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Rose Geller
Anul V

Data de înscriere : 22/12/2010
Vârsta : 19

MesajSubiect: Re: Inapoi in timp   Mar Iul 26, 2011 4:11 pm

Stateam in bibilioteca si lucram la referatul-pedeapsa pentru ca i-am omorat paianjenul veninos al profului de Transfigurare. Da, e o intamplare amuzanta, poate am sa povestesc alta data. Cand am auzit pe cineva alergand si oprindu-se zgomotos in spatarul scaunului meu. Nu am fost surprinsa sa o va pe Bianca, care isi tragea sufletul.
- Hey B?
- Camera.... Fantomeeee... Tur... Vino!
- A sunat a telegrama scrisa de un copil de gradinita, am spus eu, ironica.
B se uita urat la mine.
- Bine, vin. Dar nu cred ca e atat de important incat sa alergam, nu?
Am strans cartile in geanta si am urmat-o.
- Pe cine sa mai invitam? intreba ea, in mers.
- Hmm... Adnana?
- Atat?
- Stii, unele lucruri trebuie sa ramana cat de cat secrete.
- In regula. De obicei o gaseam pe Adnana la biblioteca... Dar avand in vedere ca am fost acolo si nu era (ceea ce e destul de ciudat), chiar nu stiu unde poate fi.
- Ei bine, atunci hai sa aflam, am spus, scotand Harta Strengarilor.
- De unde ai asta? intreba B, curioasa.
- Nu vrei sa stii... Harta spune ca e afara.
- Bine, ia-o tu inainte si ma duc eu sa ii spun Adnanei.
Am urcat treptele catre Camera fantomelor.
- Oh! Inca una! Aveti de gand sa dati o petrecere sau ce? intreba o fantoma tafnoasa.
- Ah, deci ati vazut o cercetasa bruneta, anul II, pe aici? am intrebat eu.
- A doua camera la dreapta.
- Multumesc! am spus si am intrat.
Steffy admira o statuie din cristal cu forma unei fantome.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Inapoi in timp   

Sus In jos

Inapoi in timp
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts :: Camera Fantomelor-
Mergi direct la: