AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Escapada

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Rose Geller
Anul V

Data de înscriere : 22/12/2010
Vârsta : 19

MesajSubiect: Escapada   Vin Iul 15, 2011 8:44 pm

Era sambata dupamiaza. Eu, Bianca si Steffy ne plimbam pe coridoarele Hogwarts'ului, savurand linistea si libertatea (si ea, limitata).
- Ce spuneti sa facem ceva nebunesc azi? veni Steffy cu ideea.
- Hm... dar facem asta zilnic, am spus eu, zambind.
- Ceva mai nebunesc decat de obicei... continua Steff.
- Mmm... suna bine, spuse Bianca.
- Deci va bagati? intreba Steffy, curioasa.
- Depindeee... Ce idee ai? am intrebat.
- Hmm... Ce ati spune de o escapada in Hogsmeade?
- As spune ca esti nebuna, spuse B.
- De ceee?
- Iti dai seama cum am fi depunctate daca ar afla vreun prof? intreba B.
Ca de obicei, B era cea cu capul pe umeri dintre noi. Cea care ne scotea cu grija si pricepere din belele.
- Eu cred ca ma bag, am spus, zambind.
- CEE? intreba Bianca.
- Oh, haide, sa mai scapam putin din monotonie.
- Deci, ne intalnim la intrare la 7? intreba Steffy.
- Cu pretul vietii, am spus, luand-o catre dormitoarele Viperinilor.

Steffy Cuttenberg
Anul II

Data de înscriere : 13/07/2011
Vârsta : 18

MesajSubiect: Re: Escapada   Vin Iul 15, 2011 9:21 pm

In timp ce Rose se departa, am ales sa ma alatur si eu restului Cercetasilor care isi bateau capul cu scoala. Chiar daca aveam sa iesim in aceasta seara, trebuia neaparat sa invat o vraja la Transfigurari. Dupa ce m-am chinuit doua minute incercand sa imi amintesc parola, am intrat in Camera de Zi. Invatand si repetand, am cam pierdut notiunea timpului. Drept dovada, am ajuns abia pe la opt jumatate in fata intrarii de la Hogsmeade, unde Rose si Bianca ma asteptau.
- Scuze, repetam la Transfigurari si ...
- Bla bla bla, haide o data, rase Rose.
Prima data am intrat la Weasley Bing-Bong, de unde am cumparat jumatate de magazin, datorita contului meu gras de la Gringotts. Ce`i drept, am economisit ani in el. In fine, dupa asta am fost pe faza ; ne`am hotarat sa enervam fiecare persoana ce va trece prin fata noastra. Primul ghinionist a fost un baiat de la Ochi de Soim, care s`a trezit cu un Ficat de Liliac Amnezic in cap si o copie de Homar cu capat exploziv in ghiozdanul de scoala.
- E vina lui , ar trebui sa fie la Hogwarts acum, spuse Rose.
- Si noi la fel! tuna B. Hai sa ne intoarcem, nu vreau sa fiu exmatriculata!
- Glumesti? Abia acum a inceput distractia! Hei, cine vrea niste ciocolata de la Lorzii Mierii? am intrebat eu.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Rose Geller
Anul V

MesajSubiect: Re: Escapada   Vin Iul 15, 2011 10:08 pm

- Hmmm... si eu care ma laudam cu jeleurileee
- Oh, haideti la castel...
- Relaxeaza-te, B! Daca ne prinde careva, spunem ca te-am rapit!
- Da, ce usurata sunt, mormai Bianca.
- Tu iei ciocolata, eu iau cate o bereazero. Fac cinste! am spus.
- A, da? Si ce sarbatorim? intreba B, in timp ce Steffy se aseza la coada la ciocolata,
- Umm... Incalcarea regulilor Very Happy
- Minunat...
Am insfacat niste bereazero, i-am lasat banii lui Tom si m-am indreptat catre masa la care se trantise Bianca.
- Am veniiit!
- In sfarsit, credeam ca o sa mor de sete, spuse B si se servi cu o sticla.
Stef ateriza cu o cutie cu ciocolata.
- As dori sa tin un toast, am spus, ridicandu-ma de la masa. Pentru... Nerespectarea regulilor!
Fetele ciocnira paharele. Am luat o gura mare si m-am uitat prin jur. Dar bereazero nu apuca sa ajunga in stomac. Ajunse pe masa, fix langa cutia cu ciocolata...
- Directa! am spus, intrand sub masa.
- Eh, haide, putem iesi neobservate... spuse Steffy

Bianca Ellen Jess Fllener
Anul I

Data de înscriere : 04/03/2011
Vârsta : 20

MesajSubiect: Re: Escapada   Sam Iul 16, 2011 11:49 pm

O,doamne!Aveam sa fim prinse si nu puteam face nimic.
-Haide-ti am zis eu si le-am tras pe amandoua de mana,spre baia fetelor.Speram ca nu ne vazuse.Dupa ce am inchis usa,am rasuflat usurata.
-Eu zic sa ne baricadam aici!am zis speriata.
-In toaleta?O sa mai vina si altii,si nu avem cum,atunci chiar o sa-si dea seama ca e ceva necurat la mijloc.a zis Rose putin nervoasa.
-Bine,putem astepta,pana pleaca,a zis Stefy cu zambet
-Dar asta ar putea dura oreeee,am zis descurajata.
-Atunci ore v-om astepta,a incheiat Rose.
Ne-am asezat fiecare in cate o cabina ,punand la cale un plan pentru a putea scapa de situatie.Ei bine facusem un plan pentru cand cineva intra in baie.Atunci cand se intampla,inchideam usile si taceam malc.Reusit,nu?Eu satula de atata asteptare,am deschis usa principala,si m-am uitat.Directoarea era tot,acolo,si ghinion se asezase fix la acceasi masa la care fusesem noi.Tocmai cand sa ma uit daca e vreo cale de scapare ea si-a intors privirea fix spre baie.Am inchis usa si cu inima batandu-mi nebuneste am fugit inapoi spre cabina.Dupa cam 5 minute mi-am facut curaj si am mers sa redeschid usa.Nu mai era la masa!M-am uitat ,nu se mai vedea nicaieri.Rasufland usurata,am dat sa deschid usa,dar mi-am dat seama unde era.In drum spre noi!Am fugit inapoi in cabina mea incuind-o si strigand semnalul.Si stefy si rose si le-au inchis pe ale lor.Directoarea a intrat in momentul in care ele intorceau zavorul.Ghinionu nostru era ca erau doar 3 cabine.Si noi le ocupam pe toate!A batut la toate.
-Ocupat!
-Ocupat!
-Ocupat!
Am strgat toate 3 cu vocile putin schimbate.
-Haide-ti va rog,vreuna dintre voi,doamnelor,am si eu nevoie neaparat.
Eram intr-o situatie disperata.

Ultima editare efectuata de catre Bianca Elen Jess Fllener in Mier Iul 20, 2011 11:38 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Drake Nevermore
Anul VI

Data de înscriere : 04/11/2010

MesajSubiect: Re: Escapada   Dum Iul 17, 2011 8:51 am

Desi eram in anu VI,inca nu ma "maturizasem" si in plus mi se terminase si rezerva de berezero asa ca a trebuit "de urgenta!" sa merg in Hogsmeade.Eram in Ceaunul Crapat cand le-am recunoscut pe 3 fete de la Hogwarts.Ele intrasera in baie in timp ce directoarea se aseza la masa lor.
Nu imi faceam griji pentru directoare pentru ca dosarul meu cu "boacane" era plin asa ca nu mai avea unde sa scrie inca o fuga(sau mai multe) in Hogsmeade.
Directoarea se ridica si veni chiar la masa mea...Oare dadusem de probleme??
-Poti sa ai grija de bagajele astea cat ma duc pana la baie?ma intreba directoarea.
-Da,n-aveti grija...am zis eu.
-Te cunosc de undeva,cumva?ma intreba directoarea curioasa.
-Nu...nu cred,eu nu va cunosc,doamna direc,am raspuns.
-A,nu...zise directoarea.Mi s-a parut,Drake.
Se indeparta de masa mea si se indrepta spre baie in timp ce eu realizam ca imi zisese pe nume.De unde isi daduse seama?
Oare din cauza faptului ca era sa-i zic "directoare"?
Acum eram curios de alt fapt...In plasele lasate la masa mea erau articole de la Weasley Bing-Bong.
Wow,directoarea sa fie fana a Weasley Bing-Bong?
Apoi mai era ceva...Un fel de bratara facuta din oase...Parea a fii luata de pe Aleea Nocturn.Oare ce facea directoarea cu un obiect asa de intunecat?
Sus In jos
Rose Geller
Anul V

MesajSubiect: Re: Escapada   Dum Iul 17, 2011 2:37 pm

Trebuia sa fac ceva urgent! Si, exact ca un incuiat, m-am urcat pe capacul de la toaleta si am deschis geamul cu un mic zgomot. M-am catarat pe vasul de toaleta si, din gresala, am apasat pe butonul pe care se tragea apa. Apoi, cu vocea schimbata, am spus:
- O, fii atent, e atat de tarziu! Trebuie sa ajung urgent acasa! Cu greu, am reusit sa-mi scot picioarele pe geam si sa-mi dau drumul.
- Este liber! am spus, prefacandu-ma ca tocmai urma sa Dispar.
Directoarea intra in cabina, fara sa fie surprinsa.
"A fost cat pe-aci", m-am gandit eu, in timp ce ma indreptam catre intrarea in restaurant. M-am ascuns dupa colt, asteptand ca doamna Duvall sa iasa. Intr-un sfarsit, aceasta iesi, roba fluturandu-i in vant. In urma ei, iesira si Bianca si Steffy, urmate de un baiat.
- Drake? am intrebat. Ce faci aici?
- Cred ca acelasi lucru pe care il faceti si voi...
- Daca tocmai ai iesit pe geamul de la toaleta, nu cred ca ai avut o zi prea buna.
- Soo, mai stam? intreba Steffy.
- In niciun caz, dupa sperietura asta, vreau sa fiu in siguranta, spuse Bianca, ingrozita.
- Mda, cred ca are dreptate. E obositor sa te cateri de pe vasul de toaleta pe geam, am spus eu.
Ceilalti rasera.
- Totusi, daca tot am venit pana aici si ne-am asumat atatea riscuri... De ce sa stam atat de putin? m-am razgandit eu.

Steffy Cuttenberg
Anul II

MesajSubiect: Re: Escapada   Dum Iul 17, 2011 4:06 pm

Am simtit in sfarsit ca mi`am pus amprenta pe cineva ... Pentru o clipa am ras in sinea mea cu o voce pe care nu o cunosteam. Am hotarat toti trei sa colindam Hogsmeade`ul si, unde vom avea chef, sa ne oprim, sa stam si eventual sa cumparam ceva Laughing. Am iesit deci din Lorzii Mierii si ne`am indreptat catre Zonko, de unde ne`am aprovizionat cu diferite obiecte. In mare parte nu le stiam numele, dar macar stiam ca pocnesc, trosnesc, ard, bubuie, urla, scuipa, danseaza, recita poezii si mananca degetele de la picioarele persoanei apropiate imediat ce ating pamantul. Am fost, evident, putin speriata de acesti o suta de pasi ce ii facea o singura jucariuta in douazeci de secunde. Am cumparat cam cinci jucarii "diabolice", cum le spunea Drake, dar cand sa le folosim, B. ne`a amenintat ca ne va parî daca nu ne intoarcem la castel.

- Haide , B, de ce nu te distrezi si tu cu noi? spuse Rose.
- Nu am chef sa ma bag in belele! Off, de ce nu intelegeti?! sosi raspunsul-intrebare.
- Invata si tu sa iesi, B! De ce mereu trebuie sa stai inchisa in castel, invatand chestii pe care le stiai deja? am intrebat eu.
Bianca se uita urat la mine. Lua jucariile din mainile lui Drake si pleca. In cateva secunde nu o mai vedeam.
- Unde naiba s`a dus? s`a mirat Drake.
- Chiar aici! tipa Bianca, iesind din spatele lui Drake.
Arunca o jucarie pe jos care incepu sa faca toate actiunile de mai sus, apoi sari pe mine.
- Aaaah, da`o jos, da`o jos!!! Doare!!! B, de ce ai facut asta?
- Opa... spuse Bianca.

Ne`am indreptat spre castel, eu schiopatand, apoi m`am indreptat catre Aripa Spitalului. Cea care ma conducea era chiar B, care isi cerea scuze incontinuu, insistand ca a fost un accident, vroia doar sa vad cum voi reactiona. Am iertat`o imediat ce am ajuns in patul meu, unde Madam Pomfrey insista sa ma unga la picior cu o crema urat mirositoare. Bianca s`a departat. Probabil ca Rose si Drake ajunsesera deja in Camerele de Zi.
Sus In jos
Rose Geller
Anul V

MesajSubiect: Re: Escapada   Dum Iul 17, 2011 10:32 pm

Se pare ca dragele mele prietene nu pareau sa se inteleaga mai bine. Clar, trebuia sa fac ceva in sensul asta. Dar ce puteam eu sa fac? Mi-am imaginat, pentru o clipa, cum le oblig sa se impace (altfel nu voi mai vorbi cu niciuna), iar ele dandu-si mana si spunand ca nu o vor mai face Laughing
M-am oprit din visare cand o bufnita batu in geamul camerei de zi. Am deschis geamul, in timp ce un elev din anul 2 se napusti asupra mea.
- E A MEA! striga el.
- Ok, ok, nu te ambala, am soptit si i-am dat bufnita care zbiera, bruscata.
M-am intors inapoi pe canapea si am inceput sa rasfoiesc Profetul Zilei care fusese lasat pe o masuta. Plictisitor, plictisitor, plictisitor. Frate, nicio stire buna nu mai dau astia? Am aruncat inapoi ziarul si am iesit din camera, indreptandu-ma catre Aripa Spitalului, unde Steffy savura o punga mare cu jeleuri.
- Heeey! am salutat-o eu.
- Ti-ai amintit si tu ca trebuie sa mai vizitezi pe cineva?
- Scuzee, madam Pomfrey mi-a spus ca ai nevoie de odihna, m-am scuzat eu.

Steffy Cuttenberg
Anul II

MesajSubiect: Re: Escapada   Lun Iul 18, 2011 5:04 am

- Pai daca chiar iti pare rau, hai si ajuta`ma cu punga asta de jeleuri!
- Sunt prea multe? a ras ea.
- Nici nu mananc bine una ca apare atla in loc, si daca voi mai manca multe ma voi face cat un elefant! Si mai creeaza si dependenta!
- De ce nu le pui pe lada? m`a intrebat ea, sarcastic.
- Mi`e lene sa ma misc pana acolo.
Am stat cinci secunde uitandu`ne una in ochii celeilalte, dar dupa am pufnit amandoua in ras. Rose s`a potolit rapid, uitandu`se pe pereti si regretand amarnic ceva. "Naspa" era ca eu nu prea stiam ce regreta.
- Ce s`a intamplat? am intrebat eu intr`un final.
- Pai, tu si B imi sunteti prietene foarte bune, dar nu va intelegeti! spuse Rose. Se aseza la picioarele patului meu. Apoi cazu cu capul in perna, moment in care m`am speriat si am scapat punga de jeleuri.
- Hmm, multumesc! am ras eu.
Rose s`a uitat la mine. Plangea. WTF?! Nu o mai vazusem pe Rose plangand. Ea sigur nu plangea din toate nimicurile, sigur era foarte important pentru ea. Am inceput sa gandim fara sa deschidem gura sau sa miscam buzele : comunicam prin ganduri si vizual. Nu cred ca ar fi existat aceasta prietenie magica si intre alte persoane. "Eu si B nu avem nici o problema, ce s`a intamplat in Hog... acolo a fost un accident, iar eu am iertat`o!" i`am transmis. Rose schita un zambet, dar mi`am dat seama ca inca suferea. Am citit asta in ochii ei.
- Bine, pai, eu te las sa te odihnesti... spuse Rose. Vazuse ca m`am prins ca era trista, asa ca nu se mai uita la mine. Noapte buna!
- Noapte buna! i`am spus si eu, cand iesea din Aripa Spitalului.
Pai, ma simteam mult mai bine, si nu stiu daca era din cauza vizitei sale sau pentru ca scapasem afurisita aia de punga cu jeleuri.
Sus In jos
Bianca Ellen Jess Fllener
Anul I

Data de înscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: Escapada   Vin Iul 22, 2011 3:11 pm

Se facuse deja seara.Stateam pe un fotoliu in camera de zi a Ochilor de Soim si ma gandeam la ce facusem azi.Cand pielea ta e la un pas de a fi parlita nu stai sa gandesti logic si rational,nu?Ei bine poate fusesem cam rautacioasa cu Stefy si poate ca din cauza mea era acuma in Aripa Spitalului ,singura,uitandu-se probabil pe pereti...M-am ridicat si m-am indreptat catre iesire.Aveam de gand sa ma indrept catre Aripa Spitalului,la ora aia si speram sa nu fiu prinsa,dar de la turnul Ochilor de Soim si pana la Aripa Spitalului era ceva de parcurs.Aveam vreo 2 cai sa-mi aleg.Am ales-o pe prima.Punctul de plecare era etajul 7 din fata intrarii in turnul Cercetasilor,dupa pe scarile miscatoare pana la etajul 4 de unde aveam sa merg pe coridor pana la destinatie.Simplu,nu?Am inceput sa cobor scarile una cate una.Nu se auzea nimic poate inafara de incercarea mea de a nu face zgomot cu picioarele in timp ce le puneam pe trepte.Cu bine am reusit sa ajung pana la etajul 5,dar acolo din coridorul etajului se auzea un sunet de pasi.Speriata fiind m-am uitat in jur si am vazut iesirea,ruta 2.Portretul Damaraei Dodderidge care ducea la tunrul cu ceas.Salvarea mea.Am zis repede parola"Cotlete si ciubuc"si m-am trezit la subsolul turnului cu ceas.Tunrul cu ceas era structurat pe 2 nivele.Primul ducea la aripa spitalului si al doilea la coridorul etajului 5,si ultimul subsolul unde eram eu care duce catre curtea fantanii si dupa spre cercul de piatra si podul.Am urcat repede scarile catre nivelull 1 si am parcurs rapid coridorul.Nu era urma de nimeni nici de Madam Pomfrey.Am deschis usa si m-am uitat inauntru.Exact cum imi imaginasem Stefy era pe un pat uitandu-se la tavan.
-Hey,cum merge?am intrebat-o eu incercand sa par glumeata.
-Tu cum crezi ca-mi merge?Minunat!a zis ea parand putin suparata.
-Pentru a mia oara,imi pare rau.
-Of ,stii ca te-am iertat deja,si ma bucur ca ai venit la ora asta sa ma vizitezi riscand sa fi prinsa si sa-ti fie data o detentie.
-Pot primi si o mie dar mai imporant e sa vad daca esti bine,am zis eu si am strans-o in brate.Acum cred ca situatia si micul conflict erau in sfarsit rezolvate.Clipa de prietenie profunda nu a durat mult pentru ca de afara se auzeau voci si pasi.De frica m-am pitit sub patul lui Stefy exact cand usa se deschidea.Nu m-am uitat cine era dar speram cu tot dinadinsul sa nu fiu prinsa.

OCC:Parola doamnei Damara e din anul V de la Hp5 jocul.Am jucat fiecare joc si acuma stiu Hogwartsul ca pe propriul buzunar asa ca scuze pentru indicatiile prea precise,si parola e adevarata.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Escapada   

Sus In jos

Escapada
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts :: Coridoare şi clase goale-
Mergi direct la: