AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Cunostinte

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Rose Geller
Anul V

Data de înscriere : 22/12/2010
Vârsta : 18

MesajSubiect: Cunostinte   Joi Iul 14, 2011 2:53 pm

Un nou an. Clar, noi provocari. Era prima zi de scoala. Ca in fiecare an, faceam ochii roata prin sala, poate-poate dau de cineva nou, cunoscut.
- Uite-l pe David Dunch, sopti Adnana, dandu-mi un cot.
- In regula, dar mai incet cu coatele! am spus.
- Scuzee....
- Si... cine e asta?
- Vecinul meu. Tatal lui e seful Departamentului Misterelor.
- Interesant... am spus.
Am aruncat o privire prin tinerii cercetasi. Cu totii ne priveau cu ochi rai.
- Ni s-a cam dus vestea, am spus. Doar pentru ca in Legendele lui Harry Potter suntem niste scorpii, asta nu inseamna ca nu aveam si noi suflet, am protestat.
Tot uitandu-ma prin sala, am facut un schimb de priviri cu una dintre fetele noi. I-am facut gratios cu mana, incercand sa le arat ca nu e asa de rau. Fata imi raspunse, prietenoasa.
Ne-am asezat la masa, savurand din omleta delicioasa la care Spiridusii cred ca lucrasera ceva.
La un moment dat, am simtit o lovitura usoara in glezna. Era o Flip-Flop-Poc. Am cercetat prin jur. Cine reusise sa-mi strice pofta de mancare? [totusi, cred ca incepeam sa ma transform intr-un monstru] Minunat, un boboc cercetas. I-am aruncat-o inapoi cu putere, incercand sa nu fiu vazuta de vreun profesor. Dar, cum nu am o tinta prea buna, nimeri in fata prietenoasa. Stanjenita, m-am asezat inapoi si am asteptat ca ceilalti sa termine de mancat. Intr-un final, m-am indreptat catre iesire, vazand-o pe fata de la cercetasi langa usa.
- Oh, imi pare foarte rau pentru... stii tu... Flip-Flop...
- Ah, nicio problema, nu a fost cu intentie.
- Multumesc! Apropo, eu sunt Rose.
- Steffania, dar imi poti spune Steffy.
- Incantata, am spus, aruncand un ultim zambet, in timp ce Bianca tragea de mine.

Steffy Cuttenberg
Anul II

Data de înscriere : 13/07/2011
Vârsta : 17

MesajSubiect: Re: Cunostinte   Joi Iul 14, 2011 9:08 pm

- Si eu! am zambit. Pai... cred ca ar trebui sa ne despartim... Anyway, sper sa ne mai intalnim!
- Mi`ar placea! se indeparta Rose, Bianca tragand de ea asa de tare, incat in cateva secunde ne desparteau zeci de metri.
M`am uitat in jur, fiind foarte fericita ca pe langa zecile de feţe noi si prietenoase din grupul Cercetasilor, reusisem sa ma imprietenesc si cu o Viperina... Chiar nu intelegeam de ce erau tratati ca si cum ar fi diferiti in sensul rau. Rose mi se parea chiar foarte de treaba, insa nu poate fi negat nici faptul ca persoanele nu seamana intre ele. In fine, m`am linistit rapid citind o carte despre Hogwarts, apoi am inceput sa inchid ochii putin cate putin, pana cand in fata ochilor mi`a aparut o ceata calda si placuta, cu ajutorul careia am adormit usor.

Ziua urmatoare m`am intalnit cu Rose in Sala Mare, la masa. Dupa ce am savurat cu totii niste lapte cu cereale (din cate am inteles, nu se mai servise la Hogwarts), m`am indreptat rapid cu o tinta : masa Viperinilor. Rose inca mai avea jumatate de castron plin cu fulgi de porumb cand am speriat`o pe la spate intr`un mod in care nu cred ca se astepta de la mine sau de la orice alt Cercetas. Am ras cu pofta impreuna si la un moment dat, am surprins`o cu o intrebare care mi`a iesit pur si simplu din gura, fara sa ma gandesc macar doua secunde la ea :
- Si... ai chef de inot?
- Chef de ... ce? ma intreba Rose, cu un oarecare strop de uimire in glas (cred ca asa as fi facut si eu xD ).
- De inot! Putem merge la lac...
- Si credeam ca eu sunt cea cu idei tacanite, ma tachina Rose. Cred ca am putea sa o facem altfel, dar abia la noapte...
- Cum asa? am intrebat`o, plina fiind de fascinatia cuvintelor sale.
- L`am auzit pe Andrew Breno discutand cu cineva, nu stiu cu cine, in Camera noastra de Zi. Spunea ceva de o vraja pentru o piscina.
- Super! Dar ai memorat vraja? acum vocea mea avea un ton admirativ.
- Nu prea, se rusina Rose. Dar fii sigura ca o sa`l intreb imediat ce ajung la Dormitoare... Nu ai vrea sa facem o tura a Hogwarts`ului ?
- I`d love to! sosi raspunsul meu.

Ne`am plimbat pe coridoare trecand in fata fiecarei clase, neintelegand de ce lumea se uita asa ciudat la noi. Daca eram din case diferite insemna ca trebuie sa ne uram? ...

OOC : Ar trebui ca in continuare sa facem piscina aia si sa inotam, si apoi sa ne bagam in belele impreuna xDDD
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Rose Geller
Anul V

MesajSubiect: Re: Cunostinte   Joi Iul 14, 2011 10:07 pm

- Urasc cand toata lumea ma priveste asa. Stii, nu prea vezi pe holurile astea o cercetasa cu o viperina care nu se iau de par.
Steffy zambi.
- Mda, e aiurea. Stii, uneori ma intreb daca ai picat, unde trebuia, spuse ea.
- Nu stiu... Multi imi spun ca in mine e o Viperina gata sa iasa la iveala, am ras eu.
- Cine spune asta? intreba Steffy, curioasa.
- Hm... Ai mei, am vorbit cu ei ieri. Stii, uneori am impresia ca viata mea se transforma intr-un episod Gossip Girl...
- Serios? rase Steffy.
- Mdaa.
- Te uiti?
- Nu sunt chiar la curent, dar sper ca in viitor voi fi... Uneori am impresia ca ma transform is Serena. Sunt destule persoane pe aici care nu ma privesc cu ochi buni, am ras eu.
- Serios? De ce?
- Poate pur si simplu nu ma plac. Uneori sunt cam excentrica.
- Hmm...
- Tu te uiti la Gossip Girl? am intrebat-o.
Imi placea discutia noastra in care mai implicam cate o gluma, doua. Parea o prietena pe cinste.

Steffy Cuttenberg
Anul II

Data de înscriere : 13/07/2011
Vârsta : 17

MesajSubiect: Re: Cunostinte   Joi Iul 14, 2011 11:04 pm

- Hmm, nu prea ma uit la televiziunile Incuiate, desi cred ca unele episoade sunt super. Daca n`ar fi nu te`ai uita! In fine, ar cam trebui sa vedem ce sa facem cu piscina aia nesuferita. Am chef de inot! am inceput eu sa rad in hohote, speriind cativa elevi de la Astropufi care treceau pe langa noi. Probabil credeau ca sunt tacanita, dar in privinta rasului meu malefico-ciudat, aveau dreptate xD
- OK , fug acum pana la Andrew sa`l intreb de vraja ... Totusi, unde si cum o facem? ma intreba Rose.
- Nu esti obisnuita sa te bagi in probleme, nu? am ras eu de inocenta lui Rose. Vedeam in ochii ei ca nu era familiarizata cu belele. Am eu un plan, daca insisti sa fim sigure, am continuat. Doar afla vraja si fii gata pentru un bazin uriaaaaas de inot.
Rose se conforma si in mai putin de cinci minute se intoarse la mine gafaind, abia reusind sa vorbeasca prin rasuflarile calde taiate de prea mult efort. Astepta cateva secunde sa isi revina, apoi indrazni :
- Am ... luat... vraja! Insa... Andrew...
- Opreste-te putin, respira! i`am "reprosat" eu.
- Andrew a ... mentionat ceva despre un efect ... secundar! Nu stie care e acela, pentru ca a aflat vraja de la un Ochi-De-Soim acum 1 saptamana. Nu a incercat`o... niciodata! termina Rose.
- Si ... care e vraja? am intrebat eu.
- Aquarium Lengarda! a soptit ea.
- Perfect. am adaugat eu.
Mi-am luat bagheta si am tinut`o strans, apoi parca am apasat pe aceasta cautand un anume buton imaginar. Mi`am facut curaj si am spus vraja. Imediat , aparu un fel de crapatura uriasa in sol, iar o piscina si mai mare isi facu loc in aceasta, umplandu-se cu apa fierbinte, numai buna pentru o baie la miezul noptii. Mi`am indreptat bagheta catre haine si imediat am aparut schimbata intr`un costum de baie dintr`o singura piesa si am sarit in apa, indemnand`o pe Rose sa faca la fel. A sarit si ea si nici nu am facut bine o tura de bazin, ca apa a devenit deodata rece. Inceprea sa capete o nuanta verde, apoi tot asa pana cand a devenit un verde metalic foarte enervant. Apoi apa s`a transformat intr`o chestie vascoasa si gelatinoasa.
- Ajutor, m`am blocat! tipam eu dupa Rose.
- Ce ne facem acum? intreba si ea, destul de disperata.
- Vino la mine, acum!
- Nu pot, sunt blocata! Asta era efectul secundar de care vorbea Andrew!

OOC : Pam pam pam pam! xD
Sus In jos
Rose Geller
Anul V

MesajSubiect: Re: Cunostinte   Mar Iul 26, 2011 4:39 pm

- Hey! Piciul din anul I!
Baiatul se uita urat la mine. Uff. Ciudat mod de a aborda pe cineva.
- Imi pare rau... In roba, in buzunarul drept e bagheta mea. Poti sa mi-o arunci, te rog?
Baiatul facu intocmai.
- Diffindo! am spus catre chestia gelatinoasa.
Cu cat incercam mai mult sa o tai, se refacea mai repede.
- Aguamenti! Defodio!
Chestia lichida incepu sa se retraga, ramanand doar putina pe fundul piscinei. Insa noi... Hainele noastre erau groaznic de lipicioase.
- Ce scarbooos! se planse Steffy.
- Am o idee! Sa mergem in baia Perfectilor! Am auzit parola acum cateva luni la micul-dejun. Vorbeau doi viperini.
- Abia asteeept!

Bianca Ellen Jess Fllener
Anul I

Data de înscriere : 04/03/2011
Vârsta : 19

MesajSubiect: Re: Cunostinte   Joi Iul 28, 2011 7:20 pm

Eram pe coridorul de la etajul 4 si le cautam pe Rose si pe Steffy.Nu le vazusem toata dimineata.Dintr-o data doi elevi de la viperinii din anul II au aparut strigand de mama focului.
-Salvati-va pielea!Masga uriasa,ucigasa la orizont!
I-am oprit si i-am intreabat.
-Sunteti siguri ca nu e vreo farsa?
-Daca nu ne crezi uitate pe fereastra.M-am dus si am vazut in curte o mazga uriasa,verde si pe Stef si Rose ca se luptau cu ea.Am luat-o din loc si am fugit dand in drumul meu peste mai multi elevi,care se uitau urat la mine.Intr-un suflet am ajuns la intrare,unde le-am gasit pe ambele din cap pana-n picioare acoperite de mazga.
-Hey,sunteti bine?
-Nu datorita tie,mi-a spus Rose.
-Imi pare rau,chiar nu am stiut.
-Ei bine data viitoare sa-ti pese!mi-a replicat.Eu si cu Steffy ne ducem in baia prefectiilor ,nu ne astepta.
-Da?Da?am spus eu,dar Rose s-a intors si a facut stanga imprejur luand-o pe Steffy cu ea.M-am dus langa resturile de gelatina,si am luat putina.Ceva trebuie sa fi fost in gelatina aia ca Rose nu s-ar fi purtat asa cu mine fara motiv,nu? scratch
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cunostinte   

Sus In jos

Cunostinte
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts :: Sala Mare-
Mergi direct la: