AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Morning stuff

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Dora Klein
Anul III

Data de înscriere : 08/06/2011
Vârsta : 26

MesajSubiect: Morning stuff   Joi Iun 09, 2011 11:29 pm

Falfaituri matinale

Pentru ca totul are un inceput.... in hambar? Laughing

Ma trezisem cu o foame de lup ... Am vrut sa cobor la micul dejun, dar mi-am amintit de scrisoarea pe care am scris-o in seara precedenta. M-am schimbat de pijamale si am fugit spre turnul bufnitelor. Vroiam neaparat ca parintii mei sa afle ca am ajuns cu bine la Castel. Hotarata sa termin cat mai repede pentru a ajunge la micul dejun din Sala Mare, am realizat ca nu stiu unde este turnul. Am continuat totusi sa merg si spre bucuria mea am intalnit o gasca de elevi mai mari. I-am intrebat rusinata daca ma pot ajuta. Dupa ce cativa au bufnit in ras am plecat fara sa uit sa-l calc pe unul dintre ei pe picior direct cu tocul de pantoful meu.

Intru-un final, chiar directoarea m-a ajutat cu drumul. Ajunsa sus, am ramas tablou. Era cel mai inalt turn din Castel si privelistea era…minunata. In viata mea nu mai vazusem ceva atat de splendid si de ….infinit. Hambarul era o camera imensa si rotunda cu numeroase ferestre. Mi-am cautat din priviri bufnita si observant doi ochii mari si sclipitori care se uitau fix la mine. Era Fawkes a mea, care parca ma astepta. “Haide Fawkes. Am o treaba pentru tine.” Imediat s-a asezat pe mana mea parca intrebandu-ma ce avea de facut de data aceasta. “Uite, du scrisoarea asta la noi acasa. Mama sigur e deja ingrijoarata, cum face de obicei.” I-am prins mica scrisoare de piciorus si am mangaiat-o usor. A pus cioculetul pe degetul meu, in semn ca a inteles, si si-a luat zborul.
    Am privit-o pana a disparut in vazduh. Cerul era atat de senin, atat de albastru si soarele deja incerca sa se impuna. As fi stat acolo ore intregi dar matele mele au scos un zgomot care m-au facut sa-mi amintesc ca imi era extrem de foame.

Usa hambarului scartai putin si isi facu aparitia un baiat saten care tinea un pachet albastrui in mana. Avea o roba de un verde impecabil, pasea hotarat cu pasi mari. Initial , nici nu ma observat, trecand pe langa mine in cautarea unei bufnite potrivite. Dupa ce a ales cu atentie una dintre cele mai frumoase bufnitele albe pe care le-am vazut vreodata, i s-a adresat acesteia intr-o limba necunoscuta mie. Eram extrem de curioasa…

“Hmm hmm….”

Doi ochi verzi s-au intors spre mine. Asteptam un raspuns. Nimic. Pur si simplu s-a intors si se uita dincolo de fereastra unde bufnita lui disparuse cu cateva secunde inainte.

“Ingamfatu-le!” Acestea au fost ultimele cuvinte pe care le-am spus inainte sa ies din hambar.

Ultima editare efectuata de catre Dora Klein in Sam Iun 11, 2011 7:44 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Gera George Rybak
Anul III

Data de înscriere : 16/12/2010
Vârsta : 22

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Joi Iun 09, 2011 11:36 pm

M-am uitat confuz la fata care m-a facut ingamfat, apoi facandu-si o iesire destul de jenanta. Se pare ca nu avea mai mult de 11 ani.Era blonda, poate Sange-mal, nici nu stiu. 'Chestia e ca mi-a stat in drum' m-am gandit eu si m-am lasat pe pervazul hambarului, privind cum elevii din anul III se indreptau catre ora de Grija fata de Creaturile Magice. ' Auzi..ingamfat. Doar nu trebuie sa acord acum atentie oricarui boboc ingrozitor de enervant, nu? '

M-am ridicat si mi-am scuturat roba de praful si gainatul ce era pe pervazul geamului. ’Locul asta e prea mizerabil de la o vreme. Filch ce doamne iarta-ma face toata ziua? ’. Hambarul bufnitelor era plin de gainat si pene cazute de la sutele de bufnite ce stateau linistite pe stinghiile lor. Aruncand o ultima privire pe geam, am apasat pe clanta mare si neagra a usii hamabarului, dar aceasta a ramas neclintita. Am mai incercat odata, dar acelasi rezultat sosi curand, mai mult enervandu-ma. ‚ Ce naiba ai usa nenorocita?’. Urmatoarele 5 minute mi le-am petrecut incercand sa deschid usa,dar pur si simplu nu se clintea din loc. Si atunci mi-am dat seama. ‚ Fata aceea! Jur ca daca pun mana pe ea…’

Mi-as fi dorit sa fi fost mai atent la ore. Cred o data, sau de mai multe ori, profesorul Flitwich precizase de o vraja de deschidere…’Ahh…dar care o mai fi incantatia. Data viitoare o sa fiu si eu atent la ore..’. M-am tot gandit, dar pur si simplu nu imi aminteam de vreo vraja de deschidere. ‚ Ah…firar!’

Ultima editare efectuata de catre Gera George Rybak in Vin Iun 10, 2011 12:29 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://veritons.ucoz.com/
Dora Klein
Anul III

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Sam Iun 11, 2011 12:01 am

Incepeam sa cunosc pe toata lumea. Sala Mare era vesela si deja toti care terminau de mancat, se ridicau de la masa si se indreptau afara. Era sambata...nimeni nu avea ore. Colega mea de camera era foarte vorbareata, dupa ce a golit vreo 3 farfurii pline, nu inceta sa-mi povesteasca toate detaliile despre Castel, ce trebuie facut, ce nu, despre profesori, despre elevi.. Era foarte de treaba... La un momentdat, vorbele ei imi intrau pe o ureche si imi iesea pe alta. In Sala Mare isi facu aparitia baiatul acela din hambar. Am si uitat ca l-am inchis acolo. Stefania observa ca nu mai eram atenta la ea.

"Hey, Dora, ma urmaresti?"
    "Ce...a scuza-ma. Ce spuneai?"
    "De Cupa Caselor.. Dar.....unde te uiti?
    "Nicaieri. Zi-mi despre Cupa?"
    "Nu se poate...te rog sa stai departe de el!!"
    "Ce vrei sa spui? Cine..?"

Se facuse toata rosie la fata. Isi daduse seama unde imi era indreptata privirea.

"Il cheama Gera Rybak. Este in anul II la viperin. Multe lucruri rele s-au auzit despre el."
    "Ce lucruri?"
    "Mmm. " Pentru ca ezita sa-mi spuna i-am atras putin atentia.
    "Auuu doare! "
    "Vreau sa-mi spui despre el." i-am zis fixand-o atent cu privirea.
    "Vorbeste reptomita."
    "Si...ce e rau in asta?"
    "Nu e bine sa vorbim aici. Iti povestesc diseara."

S-a ridicat si a plecat ca o furtuna din Sala Mare. Eu am ramas singura la masa mare. Colegii mei plecasera si doar cativa cercetasi si un grup de viperini isi faceau de lucru prin preajma. Plictisidu-ma atat de tare singura, m-am ridicat sa plec. Gera mi-a taiat brusc calea.

"Sa stii ca lucrurile nu or sa ramana asa!"
    "Oh..No way. Ai limba sa vorbesti acum?"
    "Te previn razgaiat-o.."
    "Nici macar o vraja de deschidere a unei usi nu stii. Ce ti-a luat atat sa iesi de acolo?"
    "Nu te juca cu mine fetito! Acum da-te din fata mea!"
    "Cu parere de rau iti spun ca tu stai de fapt in calea mea."

L-am impins usor si am plecat spre camera mea, desi Fawkes nu avea cum sa ajunga atat de repede cu raspunsul de la parintii mei. Fara sa imi dau seama, gandurile imi erau tulburate de spuse Stefaniei.
Sus In jos
Gera George Rybak
Anul III

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Sam Iun 11, 2011 3:05 am

'Ohh..cat ma scotea din sarite fata asta.’ Nimeni, de cand pasisem in scoala asta, nu incercase sa mi se impotriveasca sau sa imi comenteze in asa fel. Fata aceasta era diferita. Poate ca semana cu mine pana la urma. Cand am sosit in aceasta scoala, am fost etichetat ca un ciudat de catre toti. Era ca si cum aveam o boala contagioasa. Poate pana la urma, reptomita este o boala. Luni intregi din primul meu an incercat sa par indiferent la barfele ce se lansau despre mine in Castel. M-am gandit ca pana la urma ei nu sunt decat niste copii ignoranti , care nu stiu decat sa judece persoanele inainte de a le cunoaste. Nimeni din castelul acesta nu ma cunoaste cu adevarat…

Si totusi fata aceasta…era atat de sigura pe ea…cu cata indrazneala m-a infruntat adineauri. Restul Viperinilor se ridicau deja de la masa, atunci cand m-am asezat si eu, dornic de a infuleca ceva, dupa vreo cateva ore de stat in hambar. Era totusi plictisitor sa mananci singur, dar macar stiu ca nu voi mai asculta lungile atacuri la adresa altor case. Chiar ma gandeam, intr-una din zilele imediate de dupa ceremonia de sortare, cum de picasem fix la Viperini. Dezamagirea care m-a cuprins atunci cand jobenul a murmurat „ Viperini „ a fost sinistra. Din nou, judecat pentru o afurisita de limba a serpilor ! Eu nu ma potriveam deloc cu aceasta casa, infara de acest aspect enervant, care mai rau imi dauna. 'La naiba si cu traditia Sangelui Pur, chiar conteaza sangele?’ m-am gandit eu si am mancat in continuare singur si cuprins de propriile ganduri apasatoare.

La iesirea din Sala Mare, erau stransi cativa elevi de la Astropufi care radeau zgomotos. Imediat ce m-au zarit, au intors privirile si au plecat spre holul principal. ' Mda..ca deobicei..se putea altfel?’. Pentru un moment nu am realizat, dar chiar la intrare statea fata aceea 'hmm..nici macar nu stiu cum o cheama…asta daca ar fi important.’ care vorbea cu fata satena si foarte enervanta. Pentru un moment, m-a cuprins gandul sa intru in discutie cu fata aceea. Simteam o dorinta arzatoare de-ai auzi iar glasul…. ' Bine ca m-am razgandit in ultimul moment’ mi-am spus eu si am trecut furtunos pe langa ea.

Anul III

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Sam Iun 11, 2011 7:41 pm

'Imbecil' am murmurat eu dupa ce din nou, baiatul a trecut pe langa mine cu aceeasi indiferenta. 'Oare am sa dau tot timpul de el prin Castel? ' Dupa cate mi'a povestit Stefania ar fi trebuit sa ma tem si sa il ocolesc. 'Dar cum pot face asta daca e pretutindeni?' Si de parca trebuie sa'mi fie frica doar pentru ca vorbeste reptomita (care inca nu'mi dau seama exact la ce se refera) si pentru ca arunca cu blesteme incolo si'ncoace. 'Atunci, de ce nu mi'a facut nici un rau la hambar? Oare ce era in pachetelul acela? Si, cel mai important, ce ma intereseazape mine toate astea?' ... Stefania m-a ciupit.

"Dora...eu merg in Hogsmeade cu Daria si Alex. Vrei sa vii?"
    "Aaa..nu, am ceva de facut. "
    "Mm...ok."
    "Sa-mi aduci niste bere zeroo...am auzit ca sunt geniale." am adaugat repede vazand ca se intristase la raspunsul meu negativ.
    "Da asa e. Data viitoare faci tu cinste."
    "Normal. "

Am urmarit-o pana a iesit pe usile masive ale holului principal. Daria si Alex au urmat-o rapid dupa ce ma pupara pe obraz. ‘Cat de draguta e lumea aici.’ Stateam prabusita la baza scarilor jucandu-ma cu o mica minge pe care am gasit-o in roba. Cred ca iar am incurcat robele cu Stefy. ‘Mda..toata lumea e draguta…cu o singura exceptie.’ Si iar mi-a intrat in ganduri neintrebat. ‘Daca te’as avea in fata, jur ca te’as strage de gat.’ Nu…..sunt o persoana pasnica, dar el pur si simplu imi este antipatic.

“Hey boboaco, ti’ai gasit bufnita?” striga un baiat roscovan din cealalta parte a holului.
    “Da, nu’ti face griji. “ i-am taiat eu rapid.
    “Ce mai face mami si tati?” se schimonosi alt baiat din gasca, stergandu-si niste lacrimi imaginare.
    Am luat mingea si i-‘am aruncat-o direct in frunte.
    “Nu’l baga in seama, asa e el. Hai Andrew.” imi spuse roscovanul trangandu’si prietenul afara din castel.

Alti dobitoci.

“Frumoasa tinta.”

Am tresarit. Gera cobora scarile masive cu roba fluturandu’i in spate. Nu am putut sa nu observ doua fete de la Viperini holbandu’se la el. Am intors privirea.

“Merci.” am spus sec.
    Mi-am reluat jocul cu mingea. ‘Ce bagacios, poate vroia si el una’n freza. ‘
    “E liber locul de langa tine?”
    “Schimbarile bruste ale starii tale de spirit ma vor innebuni Gera.” Ahhh..i-am spus pe nume. Nu trebuia sa fac asta..nu trebuia sa fac asta…
    “Vad ca’mi sti numele razgaiat’o. Se pare ca nu mi’am pierdut reputatia.”
    “Razgaiata asta are un nume daca te intereseaza. “

Sus In jos
Gera George Rybak
Anul III

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Dum Iun 12, 2011 2:54 am

Fata asta intrecea orice masura. Si asta imi placea cel mai mult la ea. Fara frica, fara sa ii pese de zvonurile despre mine. Statea acolo asa linistita, deloc afectata de insultele mele.
    “ Nu cred ca schimba ceva daca o sa iti spun pe nume, Dora. “
    “ De unde stii cum ma cheama? “. Asta cred a fost singurul lucru care a suprins-o de cand o vazusem prima data. Parea destul de curioasa si ma privea cu niste ochi mari, verzui, care ma duceau cu gandul la o pajiste imensa .
    “Eh…” Mi-era cam rusine sa ii spun ca ii aflasem numele ascultand discutia ei cu Stefania, asa ca am inventat repede o scuza. “ Am auzit-o pe profesoara de Grija fata de Creaturile Magice strigandu-te , atunci cand eram blocat in turnul bufnitelor. Te-a ajutat cu ceva asta? “ am spus eu si am privit-o sarcastic.
    “Hmm..singura problema este…ca eu nu fac Grija fata de Creaturile Magice…” spuse ea si imi arunca o privire si mai confuza, de parca putea sa imi citeasca si gandurile. O dadusem in bara! ‘ Firar! Am uitat ca elevii din anul intai nu fac materia asta..trebuie sa improvizez repede o scuza..’
    “Ehh…da..poate m-am inselat. Trebuie sa plec, am o ora de Potiuni in 5 minute. Ma bucur ca de data asta nu ai mai fost asa razgaiata, Dora” am spus eu si i-am facut cu ochiul cu rapiditate in timp ce m-am indreptat grabit catre sala de Potiuni. Nu aveam nicio ora in dupa amiaza asta..’Cred ca asta a fost cea mai buna diversiune pe care o puteam gandi’ mi-am spus eu si am suras. Am intrat repede in sala goala si am inchis usa cu putere. Urma sa imi petrec o ora singur, in sala de Potiuni, facand eseul pentru maine. Cu atat mai bine sa il fac aici. In Camera de zi era un adevarat calvar. De fiecare data cand mergeam la una dintre mese sa imi incep temele, incepeau susotelile in spatele meu…Dar de cateva saptamani, gasisem solutia. Imi faceam temele in clasele pe care le gaseam libere.
    Cuprins de propriile ganduri, nu mi-am dat seama ca usa s-a intredeschis si cineva intrase in sala. Si imediat am recunoscut-o. Din nou, fata aia, Dora ! ‘ Ohhh!!!’

Anul III

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Dum Iun 12, 2011 6:06 pm

Se pare ca ghicisem sala. Era o camera patratoasa, cu pereti imbracati de-o parte si de alta cu rafturi care duceau pana in tavan, pline cu mii de sticlute de culori diferite. O singura fereastra mare lumina clasa din partea cealalta a usii, unde eram eu. Catedra avea o forma ciudata, baza fiind mai subtire decat partea superioara, un fel de pahar cu picior din bucataria mamei,dar gigant. Masa era si ea plina cu stative cu eprubete si in mijlocul ei trona un mare ceaun de culoare neagra. Erau doar doua randuri de banci asezate paralel in lungul clasei. Aceste banci erau destul de mari, de 2 persoane, cu un ceaun in miniatura la fiecare colt de masa. Probabil sala e deseori plina cu elevi care incearca sa prepare si sa amestece in ordine corecta ingredientele pentru potiune. De aceasta data, un singur elev statea intr-o banca. Era, asa cum banuiam, Gera. Imediat cum m-a vazut m-a repezit exact cum nu ma asteptam.

“Ce mai vrei acum?”
    “Stii ce… sunt eu in primul an dar ma duce capul sa stiu ca sambata nu se fac ore. Macar puteai sa gasesti o scuza mai buna.”

M-am enervat, vroiam doar…sa il cunosc mai bine. Dar se pare ca a fost o prostie din partea mea.

“Spre deosebire de altii, eu am teme de facut in weekend.”
    Mi-a aruncat o privire ciudata. Ochii lui imi spuneau sa plec dar in acelasi timp sa raman. Trebuia sa incetez sa ma port in continuare ca o “razgaiata”. Am decis sa raman.

“Ce ai de facut?” m-am apropiat putin timida si m-am asezat langa scaunul de langa el, incercand sa par interesata de titlul lucrarii nu de …el.
    “Potiuni de uitare. Trebuie sa umplu un pergament de 1 metru pana luni. Si nici macar nu am inceput.” mi-a spus el repede aratandu-mi titlul pe care il scrisese. Scrisul lui era clar si elegant, impecabil, titlul era de un auriu sclipitor, usor arcuit, frumos asezat in sus’ul paginii.
    “Da…iti recomand sa te duci la biblioteca. Nu ai cum sa scrii atat din capul tau.”
    “De ce nu? Ma crezi un prost?” s-a rastit la mine aruncandu-mi o privire dusmanoasa.
    “Nu asta am vrut sa spun.” ‘Oh ..intelege totul pe dos.’ “Dar cum tu esti atat de imbecil sa intelegi ce vrei, atunci bine, bafta in continuare.”

Intrecuse masura. Incercam sa fiu prietenoasa. Ei bine, nu pot. Ma innebuneste cand reactioneaza asa. Am iesit din clasa lasandu-l singur. Sper macar ca va trece pe la biblioteca. Observasem ieri un raion mare cu un mic titlu “Potiuni”. Pe scarile principale am dat peste Stefania, Alex si Daria care aveau bratele pline de dulciuri. M-am grabit sa le ajut si am plecat impreuna in camera noastra secreta. Dupa ce ne-am umplut burtile cu dulciuri si am savurat 2 beri zero fiecare, i-am facut semn Stefaniei sa ma urmeze.

“Stefania, te rog sa nu faci o criza de isterie tocmai acum. Cat ati fost plecate in Hogsmeade, care apropo…Elevii din anul I nu au voie acolo, cum ati reusit?”
    “Am gasit un pasaj secret. E ideal pentru iesirile de genul.” mi-a marturisit ea.
    “Ohh…interesant.” i-am spus, imaginandu-mi deja 3 fete mici de statura ratacindu-se prin imensul Hogsmeade.
    “Dar..ce vrei sa-mi spui Dora?”
    “Ei bine…am vorbit cu Gera cat ati fost plecate. Si NU…nu tipa. Doar asculta-ma” i-am zis eu alarmata vazand ochii ei buclucati care aprope ii ieseau din orbite. “Si da…ai avut dreptate, e doar un… idiot.”
    “Nu e idiot…e viperin. “
    Am lasat-o balta, nu am avut curajul sa ii marturisesc ca ma gandeam din ce in ce mai mult la el.

Niciodata nu mi s’a intamplat sa nu sufar si in acelasi timp sa ma atraga un baiat. Se anunta o puternica batalie in constiinta mea. Imi aminteam de zambetul lui strengar atat de frumos, de firele lui rebele din parul sau..Uneori ma temeam de privirea lui bizara. O parte din mine voia sa il confrunte si sa-l intrebe..ce avea cu mine.
    Noaptea se abatu peste castel cu repeziciune. M-am prabusit in patul meu moale si am oftat zgomotos.

Sus In jos
Gera George Rybak
Anul III

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Joi Iun 16, 2011 11:22 pm

Iesirea furtunoasa a Dorei incheia seria ciudateniilor din ziua aceea. ‘ Ohh..iar a plecat asa furtunos..Incepe sa isi faca un obicei din asta.’ m-am gandit eu si nu am putut sa nu surad. Incepea sa imi placa din ce in ce mai mult aceasta fata, care la inceput era numai o fata razgaiata. Avea o privire aparte, pe care nu o mai intalnisem la nimeni pana atunci…niste ochii verzi, care te purteau pe toate cele 7 mari si inapoi.

Am incercat sa imi reiau tema la Potiuni, dar pur si simplu nu ma puteam concentra asupra Potiunilor de Uitare. Cum puteam sa ma concentrez la ceva asa plictisitor cand tocmai o dadusem iar in bara? In prezenta Dorei ma comportam foarte ciudat, si reactionam mai agresiv decat vroiam. ‘ Ciudat fratica..Dar acum nu mai am ce face, e deja seara. Probabil e deja in Camera secreta a casei sale.’ m-am gandit eu in timp ce inchideam capacul de la calimara cu cerneala si strangeam penele de pe masa. Ma cuprinsese oboseala, dupa o zi plina de iesiri furtunoase, certuri si tot tacamul. Cu un cascat usor, mi-am strans si restul lucrurilor de pe masa si am iesit din sala peste care se asternuse un intuneric absolut. ‘ Se pare ca am stat cam mult cu temele in seara asta’ mi-am spus eu uitandu-ma la holurile pustii, incercand sa deslusesc ceva prin intuneric. Probabil era trecut de ora 20, ora pana la care aveam voie pe aceste holuri. ‘ Dar cui ii pasa de asta? Cine ma poate obliga sa nu am plimb pe holuri?’ .
    Lumos” am soptit eu si varful baghetei mi s-a aprins incetul cu incetul. Din cate imi puteam da seama, ma aflam la etajul patru, aproape de intrarea in Biblioteca. M-am oprit putin si m-am gandit ca ‘ Hmm..nu ar strica o escapada in sectiunea interzisa..Dar daca ma gandesc mai bine…hmm..nu, nu in seara asta.’. Continuandu-mi drumul, am urcat scarile de piatra catre etajul cinci, avand mare grija sa nu fie vreuna cu vreo capcana pusa de vreun elev. Scarile de la Hogwarts aveau prostul obicei de a ascunde multe secrete..neplacute. Acum cateva zile avusesem ghinionul sa raman intepenit intr-una dintre aceste scari.

Ajuns la etajul cinci, am dat peste aceeasi liniste sinistra ca si la etajul precedent. Am trecut pe langa sala de clasa 5B, aruncand rapid un ochi prin usa intredeschisa, nevazand altceva decat un intuneric absolut. Am tot mers pe hol, trecand si de portretul lui Norvel Twonk, care se lupta ca deobicei cu manticorul din propriul tablou. Si atunci mi-am dat seama. Eram aproape de intrarea in camera secreta a casei Ochi-De-Soim…’Dar nu..era prea riscant..Cine stie cum se intra in camera asta? Macar la noi e un mod mai omenesc..’ M-am intors pe calcaie si am intrat prin portretul lui Barnabas cel Smintit. Dupa cateva secunde, m-am trezit din nou in subsolul rece, aproape de camera mea secreta. Am soptit incet „Sange Pur” cu un aer scarbit si am intrat subtil in Camera Secreta, luminata doar de semineul deasupra caruia se afla portretul lui Salazar Viperin. Nimeni nu mai era la ora aceea in Camera de Zi. Am urcat scarile catre dormitorul meu, pe care scria cu o placuta de marmura „ Anul II” si m-am facut comod in patul meu cu baldachin. Focul fusese facut dinainte, si parca senzatia de frig care era pe hol nu se simtea si aici. Am adormit instantaneu, visele purtandu-ma in cele mai neasteptate situatii.

Anul III

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Lun Iun 20, 2011 1:12 am

Au trecut cateva saptamani si deja aveam un munte de teme de pregatit. Orele m-au acaparat atat de mult incat nu prea mai stiam de capul meu. Fiecare profesor ne-a tinut pe toti foarte ocupati, incat micul timp liber pe care il aveam, trebuia sa il pierd citind tot felul de carti la biblioteca. Singurul om cu care puteam sa vorbesc intre ore si somn era Stefania. Doar eram prietene asa de bune si aveam si multe ore comune evident. Sala Mare era tot timpul obosita si nimeni nu isi ridica nasul din farfurie. Elevii plecau rapid apoi la alte ore si dupa cina se retrageau in paturi.
    De multe ori il cautam din priviri dar nu era de gasit. Incepusem sa-l urasc pe profesorul de Istoria Magiei care ne tinea si in pauze. Ma gandeam daca totul nu cumva era impotriva mea. Desi imi era greu sa recunosc vroiam sa ii mai vad privirea, vroiam sa il cunosc. 'Macar de eram in aceeasi casa.' gandeam eu in timp ce ma indreptam cu Stefania la ora de Astronomie.

Dintr-o data simteam ceva cunoscut . Ora de Astronomie o faceam in turn. M-am asezat repede in banca cea mai apropiata de fereastra. Stefania deja era atenta la hartzile pe care le arata profesorul. 'Hmmm nici nu observasem cand a intrat.' Adoram privelistea, era totul atat de impunator, atat de mare, iubeam natura, era atat de minunata, atat de superba...si imi amintea locul de unde o vazusem prima data de sus ,din turnul bufnitelor. Atunci cand l-am vazut prima data si pe el.

Nici nu mi-am dat seama ca eram lipita de geam in timpul orei. Elevii se uitau ciudat la mine si pe fata profesorului citeam o urma de nedumerire si, poate, o mica vena ii zvacnea de nervi. Sau poate mi se parea. “Ma scuzati! “ am zis si m-am asezat cuminte la loc langa Stefania care ma intreba din priviri ce am . ‘Oare de cat timp stateam in picioare acolo?’

“Dora, esti bine? Te vad cam… aeriana… te rog, daca ai nevoie, stii ca sunt aici sa ascult. Doar suntem cele mai bune prietene.” am citit pe un biletel mic pe care mi l’a dat Stef in timp ce profesorul trancanea despre planeta Marte sau..Mercur. Da…inca nu ii povestisem de sentimentele..sau ce’or fi ele..pe care le am pentru Gera.
    “Diseara iti poves…..” dar inainte sa termin de scris biletul si pana de scris mi’au zburat din mana si pluteau desupra capului meu. ‘Ce dra…’

“Klein si colega! “
    Ne-am ridicat amandoua instantaneu in picioare fara sa fi vrut sa facem asta. In 2 secunde bratele noastre erau pline de carti. Simteam ca'mi pierd echilibrul...
    “Pentru data viitoare vreau sa faceti un conspect din fiecare. Ora s’a terminat, la revedere.”
    “Dar domn professor, avem ora peste 2 zile…” murmura Stefania.
    “Ziceti mersi ca nu v-am dat detentie.” a strigat profesorul si a iesit furtunos pe usa.

Sus In jos
Gera George Rybak
Anul III

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Lun Iun 20, 2011 4:14 pm

Dupa asa un inceput, urmatoarele saptamani erau doar un sir monoton de date, cifre, vraji si potiuni. Ceasul meu suna alarmant de tare in acea dimineata de marti, de la finele lunii noiembrie. L-am izbit de perete si m-am ridicat somnoros din pat, fiind iarasi morocanos pentru faptul ca nu aveam un geam la care sa privesc cum razele diafane ale rasaritului se resfrang pe covertura de smarald a patului meu. Ceilalti baieti erau deja in Camera de Zi, probabil, ceea ce imi dadea o posibilitate satisfacatoare : sa ajung inaintea lor in Sala Mare, pentru a o zari din nou pe Dora, fara ca ochii lor iscoditori sa vada asta. ' Asta mai imi trebuia. Un alt zvon..' m-am gandit eu. De cateva zile, din cate observasem in lungile mele plimbari pe holurile castelului, Dora era ocupata cu temele pe care probabil le neglijase dealungul semestrului. In ultimele zile, nu o mai zarisem deloc in Sala Mare, desi nici eu nu pot spune ca am fost prea prezent.
    M-am imbracat repede in roba mea de o culoare prazulie si am pornit destul de voios spre Sala Mare. In timp ce traversam Camera de Zi, am observat ca nu era nimeni in imensa camera de piatra. ' Se pare ca nu e ziua mea norocoasa' mi-am zis eu si mi-a pierit toata voiosenia,pe care parca o imbracasem ca pe haina de mai devreme. Ca si cum era de asteptat, pofta de mancare pe care o capatasem subit, plecase si ea odata cu singurul meu sentiment pozitiv din dimineata aceea. M-am dus la Biblioteca, in speranta ca o sa o gasesc pe Dora studiind de zor acolo,dar nu era nimeni inafara de bibliotecara cu fata de soim, madam Pince, care ma studia din cap pana in picioare.
    Spranceana dreapta care ii zvacnea nu prevestea decat o critica usturatoare la adresa mea in urmatoarele cateva secunde. Nu fusesem tocmai ordonat cand venea vorba de carti, ceea ce pe madam Pince o putea scoate din sarite, mai rau decat orice. Spre fericirea mea, chiar in acel moment se auzi o bufnitura usoara in zona rafturilor cu manuale scolare, ceea ce era mai mult decat de ajuns ca madam Pince sa fie in doua secunde deja acolo. Nu aveam chef sa mai ascult alte certuri ale acestei femei plictisitoare, asa ca mi-am tarat picioarele afara din zona rafturilor, aproape de iesirea din Biblioteca. Prins in propriile ganduri, mi se intampla iarasi acelasi lucru, care mi se intampla din ce mai des in ultimul timp !

Incepusera scarile a se miste. ’Nu vroiam sa ramam blocat iarasi aici.’ Ma grabeam atat de tare incat aproape de baza scarilor m’am trezit cu un morman de carti pe mine si un zbierat puternic m-a asurzit pentru moment. Simteam o durere intensa in crestet, de parca imi crapase in doua. Ametit si confuz de ceea ce se intamplase, am deschis ochii si inima mi-a tresaltat atunci cand am zarit fata Dorei, care era cat se poate de stupefiata. Cartile continuau sa alunece pe scari in jos.
    „O vai...doamne . Scuza-ma” mi-a spus ea incercand sa se ridice in picioare.
    „Nu ..nu , e vina mea. Ma grabeam sa ... nu conteaza. Esti bine?”
    Simteam privirea prietenei sale, Stefania in ceafa. Ma stapaneam foarte greu sa nu o i-au in brate si s-o ajut, dar probabil Stefania isi daduse seama ce aveam de gand si s-a pus intre noi. Singurul lucru pe care am putut sa-l fac , a fost sa culeg toate cartile si sa le pun una peste alta.
    „Ma ocup eu, multumim.” mi-a spus Stefania taios.

Imediat ce scarile s-au oprit, Stefania o lua de mana pe Dora, parca vrand s-o indeparteze cat mai mult de mine.
    „Stefania , ai putea sa folosesti o vraja decat sa cari toate cartile astea.”
    Si trecand cu rapiditate pe langa Dora, i-am soptit usor la ureche, astfel incat prietena sa să nu auda nici macar un sunet : " Bufnite. 20:00. Astazi". Satisfactia pe care o avusem pentru faptul ca Stefania nu auzise nimic se evapora rapid dupa ce dadusem nas in nas cu McGonagall.
    Isi subtie buzele si asa foarte subtiri, si incepu sa vorbeasca pe o voce mai dura decat deobicei.
    " Rybak... Temele tale de la Transfigurari sunt la fel de bune ca si vraja ta de disparitie? Unde sunt ultimele teme? Ei bine, baiete, ma simt nevoita sa iti dau o ora de detentie pentru asta."
    Desi incercam sa par cat mai calm si distant in fata profesoarei McGonagall, teama si nelinistea imi macinau sufletul. Tot ceea ce speram era ca detentia sa fie mai tarziu de 20:00. ’Daca as avea si eu macar odata un gram de noroc…’ mi-am spus eu asteptand ca buzele profesoarei sa se subtieze iarasi intr-un mod ingrijorator si sa formeze cuvintele..” La ora 19:30, Rybak, si vei sta pana vei termina. Vei afla atunci ceea ce trebuie sa faci.” Spuse ea, indepartandu-se destul de repede, surprinzator pentru varsta ei.

Anul III

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Mar Iun 21, 2011 2:06 am

Toate orele au trecut mai greu ca niciodata. Nici macar nu stiam la care am fost, pur si simplu am urmat-o pe Stefania toata ziua. Puteam insa sa observ ca nu mai vorbea cu mine, se comporta ciudat de la incidentul de pe scari. ‘Si imi doream asa mult sa ii povestesc ce simt.’ Dupa reactia ei, nu era momentul.

Stateam tolanita pe fotoliul din camera de zi. Era atat de moale incat ma cufundasem in el de nici nu ma mai vedeam. Era odihnitor. Aveam vedere directa la ceasul mare de pe perete si aproape ca numaram secundele pana la ora 19:50. Imi lua doar 5 minute sa ajung in turn, dar voiam sa fiu sigura. ‘In sfarsit voi vorbii cu el.’ Era gandul ce imi trecea in minte la fiecare minut si ma facea sa simt o gramada de fluturi in stomac. Ma gandeam in acelasi timp si la Stef, care parca nici nu mă mai vedea. Bucuria ca ma vedeam cu el era usor umbrita de supararea ei. Incepusem sa ma agit, ma plimbam prin camera, ma loveam de orice obiect care imi statea in cale, ma panicasem, ametisem.

Ceva m-a facut sa sar 3 metri in sus. Era Stef. Mi-am intors privirea spre ea, parca trezita dintr-un vis. Avea ochii inlacrimati. Mi-a spus ‘Imi pare rau. Orice decizie vei lua , voi fi de acord cu tine.’
    Eram atat de bucuroasa incat am sarit pe ea si strans-o puternic in brate. Ne-am invartit pana am cazut amandoua pe jos, langa semineu. Radeam.
    “Am vrut sa iti povestesc in seara asta. “
    “Imi povestesti dupaia. Mai e putin si se face ora 20:00. Du’te. “

Am iesit repede din camera secreta. Nici nu mi-am dat seama ca am plecat in sosete, dar nu vroiam sa ma intorc. Tot ce imi doream era sa il vad. Pe drum,am evitat cativa elevi ascunzandu-ma dupa colturi. Am mai stat apoi aproape un minut intr-o clasa goala nevrand sa dau peste Flich si pisica lui care deja patrulau pe holuri. Am ajuns in final in fata usii hambarului. Radeam in sinea mea cand mi-am amintit ca il incuiasem pe Gera aici acum cateva saptamani.
    Am intrat usor si am inchis usa in urma mea. Inima incepuse sa imi bata din ce in ce mai tare si un val de dezamagire m-a cuprins cand am realizat ca nu era nimeni. Doar bufnitele stateau cuminti pe stinghiile lor si nu prea erau interesate de prezenta mea acolo. Sosetele imi erau deja pline de paie si gainat. ‘Proasta idee sa nu ma incalt.’

Din instinct m-am apropiat de Fawkes si am mangaiat-o usor pe penele ei fine si albe ca matasea. Statea cuminte si priviea lung pe geam. Am privit si eu spre cerul pe care se rasfrangeau raze portocalii ale unui soare la apus. Fiecare minut care trecea asteptandu-l pe Gera ma ducea si mai mult spre gandul ca nu va veni. M-am intors trista catre pasarea cu ochi ca de rubini, pe care o numisem Fawkes. Incerca usor sa imi arate cu ciocul ei ascutit si lung o hartie impaturita frumos ascunsa intre penele din coada ei lunga si stufoasa. Am luat curioasa hartia si am inceput sa citesc:

"As fi vrut sa fi ajung in hambar. Aceasta foaie de hartie nu imi ajunge pentru a spune cat de rau imi pare, nu-mi ajunge sa iti spun ca simt ceva pentru tine, mai mult decat o antipatie ( razgaiat-o!) si nu imi ajunge nici pentru a te lua in brate si a-ti spune ca totul o sa fie bine. Ma aflu in camera cu McGonagall si sunt nevoit sa lustruiesc toate custile din sala de transfigurari. Gera Rybak"

Zambeam. Era singurul lucru pe care-l puteam face in acel moment, simtind cum inima prinde deja multi kilometrii la ora.' A vrut sa vina..' m-am gandit eu si am plecat inca zambind catre Camera secreta a Casei. Eram asa fericita incat ghicisem din prima raspunsul la ghicitoare, pentru a intra. Desi destul de devreme, nu mai era nimeni in Camera de Zi, auzindu-se decat cum lemnele din foc sfaraiau usor. Am urcat incet scarile spre dormitorul meu, unde am fost purtata intr-un vis ca de basm, 5 minute mai tarziu.
Sus In jos
Cassie Duvall
Headmistress

Data de înscriere : 19/04/2010
Vârsta : 21

MesajSubiect: Re: Morning stuff   Mar Iun 28, 2011 12:23 am

550 puncte pentru Ochi de Soimi.

Cassie ♥ Andrew
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dumbledore.forumagic.net
Continut sponsorizat