AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Pedeapsa

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Drake Nevermore
Anul VI

Data de înscriere : 04/11/2010
Vârsta : 19

MesajSubiect: Pedeapsa   Sam Apr 23, 2011 5:30 pm

Am fost exmatriculat si asteptam verdictul profesorilor.In cancelarie se discuta cu infrigurare ce pedeapsa imi va fi data.Cel mai sigur era exmatricularea.Am stat cu toate bagajele mele in fata cancelariei si am asteptat cu inima cat un purice.Emotiile erau mai mari ca niciodata si stiam mai mult ca sigur ca voi fi ematriculat.
"Domnule Hardy,trebuie sa va expuneti punctul de vedere!"zise o profesoara cu care eu nu faceam ore si imi deschise usa cancelariei sa intru si eu.
"Ce ti-a venit sa faci acest scandal?"urla un profesor mai batran la mine."Vei fi exmatriculat!Nu voi lasa sa scapi nepedepsit!Aceasta revolta la adresa unui profesor merita sa fii exmatriculat pe loc!"
Mi-am aplecat capul si imi priveam pantofii.
"Dar sa nu fie exmatriculat de tot!"zise profesorul de Transfigurare."Este un elev bun,silitor si eu nu am avut niciodata probleme cu el si cu elevii din casa lui.Doar cu cei din casa dumitale!"
Cei doi profesori se privira urat timp de cateva secunde apoi isi mutara privirile in alta directie.
"Va fi exmatriculat 3 zile!"zise directoarea."Si va mai primi o pedeapsa!"
"Sa ma insoteasca pe mine in Padurea Interzisa!"tuna Hagrid.
"Hagrid,nu cred ca este o idee buna".spuse directoarea."Dar voi accepta."
Sa fiu exmatriculat 3 zile!?Sa merg cu Hagrid in Padurea Interzisa?Ma simteam bucuros ca aveam sa ma intorc la Hogwarts dar ma simteam trist cu privire la ce vor spune colegii mei de scoala.
Si asa m-am trezit mergand cu Expresul de Hogwarts spre Londra.Am ajuns acasa si m-am intalnit cu tata:
"Nu trebuia sa fii la scoala?"ma intreba acesta si m-am simtit si mai stanjenit.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Cele 3 zile au trecut foarte greu si mi se parea o tortura momentul in care ma voi intalni cu ceilalti colegi de la Hogwarts.Eram din nou in Expresul de Hogwarts si privea colinele inflorite pe fereastra mare din compartimentul meu.
Am coborat si am mers la scoala foarte incet incercand sa fac ca momentul intalnirii sa intarzie.Dar intalnirea a venit.
"Ce!?Ai fost exmatriculat,Hardy?"rase un elev care imi era complet antipatic."Esti atat de prost incat sa te prinda profesorii?"
"Nu-i treaba ta!"am strigat eu dupa el.
"Oho!"rase acesta."Si acolo ai carpele pe care le folosesti tu ca haine!?Noi,vrajitorii le folosim pentru spiridusii de casa!A,am uitat,esti un Sange-mal!"
Elevul se prapadea de ras la criticile si jignirile aduse la adresa mea.Dar eram hotarat sa nu il bag in seama pentru ca din cauza ca ma enervam din orice ajunsesem in aceasta situatie.
M-am indreptat spre dormitorul baietiilor Ochi-de-Soim si mi-am lasat bagajele apoi m-am grabit spre intalnirea cu Hagrid si pentru ispasirea pedepsei.
"Bun venit,Drake!Cum a fost vacanta?"ma intreba Hagrid facand cu ochiul."Sa stii ca daca erai exmatriculat puteai veni sa locuiesti cu mine si sa ma ajuti."
"Da,multumesc de oferta!"am spus eu."Ce avem de facut?"
"Trebuie sa ingrijim Homarii cu Capete Explozive!"zise Hagrid."Ne vom distra de minune!"
------
Si acum,stand pe patul meu cald din dormitorul baietiilor Ochi-de-soim imi amintesc de cum am ingrijit Homari toata ziua.Dau sa misc o mana bandajata dar simt o durere acuta.Ambele maini imi erau bandajate cu ceva asemanator gips-ului Incuiat si aveam o arsura mare pe piept pe care o ingrijise Madam Pomfrey cu o crema care se spune ca face minuni si defapt doar imi calmase putin durerea care abia ma lasa sa respir.
M-am intors pe partea dreapta simtind din nou dureri in maini si ma gandeam daca o sa ma cumintesc vreodata.
"Nu",spuse o voce din capul meu."Dar vei avea grija sa nu mai fii exmatriculat".
O alta voce din capul meu rase de parca auzise o gluma buna si spuse:
"Ba da,se va cumiti cand se va maturiza!"
Si am simtit cum ochii mi se inchid si cad intr-un somn adanc.Un homar cu capat exploziv imi aparu in fata ochilor si am tresarit deschizand ochii.Am stat si am tras aer in piept respirand sacadat din cauza ranei de pe piept si din cauza socului.Stiam sigur ca nu voi uita prea curand aceasta zi si am inchis din nou ochii concentrandu-ma sa nu mai visez Homari cu Capete Explozive.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Pedeapsa
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts grounds :: Padurea Interzisă-
Mergi direct la: