AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Doozo Yoroshiku.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Shimizui Heiwa Chiyoko
Anul I

Data de înscriere : 20/04/2011

MesajSubiect: Doozo Yoroshiku.   Sam Apr 23, 2011 4:58 pm

Mergeam încet, cu paşi mărunţi, fără papuci, aşa că nu văceam niciun zgomot pe podeaua de piatră a bibliotecii. Atingeam uşor, cu vârful unghiilor pictate, rafturile prăfuite tixite de cărţi vechi, în căutarea unui ierbar pus acolo mai târziu de 1900 toamna, în care plantele să nu ajuns pulbere.
Am găsit în schimb altceva. O carte numită "Urme de tigru" scrisă de o autoare Japoneză de care nu mai auzisem până atunci. Am deschis cartea şi am zâmbit. Pe pagini nu şerpuiau literele de neînţeles - bine, le înţelegeam, dar greu - ale englejilor ci curgeau, delicate, caracterele Hiragana.
"Sumimasen, eto Watashi no Tegami wa Hiku desu. Itsushino wa hiku ya. Kakimasu de na: Wataşhi wa kaerimasu desu. Hiranai no Hijuno wa kokoro de.>
Watashi no Otooto san no Tegami wa Omoshiroi dewa arimasen. Watashi wakarimashite are hiranai no Hijuno wa omoshiroi ite Watashi no Otootosan, eto are wa - Watashi ite - kowai desu."
Aşa începea cartea. Am citit numai câteva pagini şi deja puteam anticipa că tipul o să moară şi soră-sa o să înceapă să fie obsedată de a vâna tigrul ăla...
Am închis cartea. Nu auzeam niciun zgomot dar simţeam că mai e cineva acolo. Probabil că acea persoană umbla desculţă, ca mine. Mi-am pipăit nesigură interiorul buzunarelor în căutarea baghetei şi am şoptit "Lumos minima."
Ştiţi vraja "Lumos maxima"? ei, "Lumos minima" e folosită pentru a creea o lumină discretă care să nu te...dea de gol.
Am privit în toate părţile, cu ochii mijiţi încercând să scurtez întunericul şi nu am văzut me nimeni. Era să opresc vraja când o siluetă fumurie. care se contura în întuneric precum un decupaj din catifea neagră pe zăpadă, a apărut între corpul de bibliotecă destinat subiectului Ierbologie şi cel destinat Istoriei.
Îmi cer scuze, scrisoarea mea e scurtă, dar şi timpul e scurt. Scriu doar un singur lucru: Mă întorc acasă. Urmele Tigrului sunt în sfârşit aici.>
Scrisoarea fratelui meu nu era interesantă. Puteam înţelege că Urmele Tigrului erau singurul lucru de care se mai ocupa finndcă pentru el erau importante, dar eu găseam excursiile astea periculoase. (Trad. aprox.)

Voi fi încântată să port o discuţie cu oricine are o interpreatre isteaţă a celor de mai sus.

"Stop thinking I'm a kid. I'm allways doing my best to show the opposite but something goes wrong every time..."
"Yet, I'm not a grown-up at all"

clown Ştiţi ceva? Fără Power-play* asupra mea! Nu vreau să am grijă ce spun doar ca să nu i se căşuneze unuia: "Şi Shimizui se aruncă de pe podul suspendat şi-şi rupse gâtul! Happy End!clown "
* power play - a prelua controlul asupra acţiunilor şi replicilor unui personaj care nu vă aparţine în cadrul Jocurilor de Rol.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Aprile D'Art
Anul I

Data de înscriere : 11/04/2011
Vârsta : 21

MesajSubiect: Re: Doozo Yoroshiku.   Sam Apr 23, 2011 8:06 pm

Ca intodeauna imi gaseam timp sa il pierd degeaba. Eram o adevarata vrajitoare a timpului. Dar nu reuseam sa calatoresc nici inainte , nici inapoi. Ramaneam mereu pe acelasi fir de viata incercand sa gasesc o cale sa alerg cat mai departe. Incercarea mea de a alegra departe in lume nu a ajutat decat sa alerg pana in locul meu favorit.
Imi placea mirosul acela de carti vechi amestecat cu praful inutil asezat pe paginile cartilor. Imi placea sa citesc desi nu ma facea sa ma simt mai relaxata si nici sa ma simt mai altfel.
Biblioteca era singurul loc unde chiar ma puteam simti in liniste. Si linistea era locul unde eu ma trezeam.

Am inceput sa merg cu pasi marunti si foarte bine calculati , desi nu imi statea in fire sa calculez miscarile , printre rafutrile deja stapanite de imparatia cartii. Mi-am intins mana incet atingand prima carte pe care am putut sa o vad in bezna totala. Cu un gest elegant am mangaiat cotorul si mi-am lasat mana sa cada langa corp fara sa imi atinga hainele. M-am asezat si mi-am dat joc bocancii. Facea prea mult zgomot ca sa ma lase sa dau raspunsuri la intrebarile parca impinse cu forta in mintea mea.
Eram aproape sigura ca nu sunt singura care se plimba aiurea pe aici si totusi ma simteam in siguranta. Nu de multe ori mi se intampla sa ma simt atat de bine. Dar nu era acel bine care te face sa zambesti , era acel bine care te face sa te simti sigura pe sine si care iti da forta ma te simti in largul tau. Ca atunci cand lumina Lunii isi trimite razele , lasand sa cada candid spre crengile copacilor fara padure.
Poate ca asa eram si eu. Un copac fara padure care incearca sa isi tot creeze crengi sperand ca isi croieste propria lume.
'Iar incep sa bat campii ....' am gandit eu incercand sa ies din seria de intrebari si raspunsri.
Ceva mi se parea ca misca in dreptul meu. Cum ziceam , eram sigura ca nu eram singura aici. Cu o miscare rapida mi-am intors capul spre sursa zgomotului si atunci am zarit o lumina marunta.
Lumina contra lumina.
"-Lumos maxima !"
In cateva secunde intreaga biblioteca era imbracata cu o lumina puternica.Am pasit hotarata de dupa dulap trezindu-ma ca desprinsa din stiri.In fata mea se afla un chip pe care nu il mai vazusem pana acum. Am ramas uimita , dar am incercat sa reduc din vizibilitatea surprizei.
"-Hh , tu esti ...? Cine esti?"
Sus In jos
Shimizui Heiwa Chiyoko
Anul I

Data de înscriere : 20/04/2011

MesajSubiect: Re: Doozo Yoroshiku.   Dum Apr 24, 2011 4:43 pm

-Aş putea să întreb acelaşi lucru, i-am răspuns, lăsând cuţitul să alunece în teacă, cu o uşoară stânjeneală. "Eşti aiurea" mi-am zis, apoi am continuat să vorbesc cu fata din faţa mea. Însă suntem în aceeaşi casă şi consider că deja suntem amice. Eu sunt Shimizui Chiyoko. Mai de grabă Heiwa. Sunt în anul întâi la Ochi de Şoim şi am venit aici tooocmai din Japonia! am spus, pe nerăsuflate. De asemenea, vorbesc teribil de mult.Şi tu eşti Aprile, tot la ochi de şoim, tot în anul întâi. Te-am văzut la masa ODS în Marea Sală când ne-au sortat, i-am zâmbit.
Pe antebraţul meu alunecă ceva.
-A, şi el e Tiko, am adăugat, ridicând mâna dreaptă la nivelul ochilor fetei pentru ca ea să poată vedea şarpele subţire, lung, alb, cu ochii negri şi un singur solz roşu închis exact în mijlocul capului, care se încolăcise în jurul încheieturii meleşi o privea atent, scoţându.şi limba albăstruie, bifurcată, din când în când.

Voi fi încântată să port o discuţie cu oricine are o interpreatre isteaţă a celor de mai sus.

"Stop thinking I'm a kid. I'm allways doing my best to show the opposite but something goes wrong every time..."
"Yet, I'm not a grown-up at all"

clown Ştiţi ceva? Fără Power-play* asupra mea! Nu vreau să am grijă ce spun doar ca să nu i se căşuneze unuia: "Şi Shimizui se aruncă de pe podul suspendat şi-şi rupse gâtul! Happy End!clown "
* power play - a prelua controlul asupra acţiunilor şi replicilor unui personaj care nu vă aparţine în cadrul Jocurilor de Rol.
Sus In jos
Aprile D'Art
Anul I

Data de înscriere : 11/04/2011
Vârsta : 21

MesajSubiect: Re: Doozo Yoroshiku.   Lun Apr 25, 2011 10:48 am

"Waa. Cine se gandea ca imi stie numele." am gandit eu uimita.
"-Da. Eu sunt Aprile , din aceasi casa si eu vorbesc la nabi de muuult." am zambit larg dupa care mi-a fugit privirea spre anmalul ei de companie.
"-Am avut o experienta ciudata acum cativa ani cu un sarpe. Nu era nici pe departe la fel de frumos cum este al tau , dar avea aceasi privire rece.Diferenta intre sepri nu face doar culoarea ..." am rostit eu cu o oareare teama.
"-De unde ai zis ca ai venit?..Aaa da. Japonia." am lasat un pic de pauza pentru a procesa dupa care am continuat."-Heh , imi place tara aceea."

Acum ca nu numai banuiam ca e cineva , ci chiar era , puteam sa imi iau usurata inapoi bocancii. Imi place la nebunie sa simt podeaua , dar parca imi placea si mai mult sa nu o simt. Mi-am luat inpoi bocancii dupa care m-am intors spre noua mea descoperire. Defapt nu eram sigura daca eu am gasit-o sau ea pe mine , dar deja ma simteam bine in compania ei. In ultima vreme eram cam inchisa in mine si nu prea eram atenta la nimeni. Probabil asa se explica faptul ca Heiwa ma vazuse in sala mare si eu nu pe ea. Dar nu numai pe ea. Eu nu vedeam pe nimeni , adica ii vedeam pe toti dar nici unul nu mi-a ramas imprimat in minte.
"-Si ... ce cauti aici? Ceva carte buna sau numai un "loc de ras."?"
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Doozo Yoroshiku.   

Sus In jos

Doozo Yoroshiku.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts :: Biblioteca-
Mergi direct la: