AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Is hard to be the new one...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Cristal Redbird
Anul I

Data de înscriere : 23/04/2011
Vârsta : 20

MesajSubiect: Is hard to be the new one...   Sam Apr 23, 2011 4:06 pm

Cine spune ca e usor sa fii fata cea noua minte. Cine spune ca e usor sa te integrezi minte... si cine spune ca viata e usoara la Hogwarts minte! Viata aici nu e deloc usoara! Am ajuns aici dupa ce, insfarsit, parintii mei au terminat sa ma bata la cap cu studiul a nu stiu ce tipuri de magie si reactii chimice din laboratorul lor super-secret (ups..acum nu mai e super-secret) si s-au hotarat sa ma trimita la scoala de magie. Ideea e ca eu i-am batut la cap cu asta...ei vroiau sa ma faca nu stiu ce savant si sa imi ignor puterile...dar cum puteam eu sa le ignor cand, visul meu de o viata era sa devin o vestita vrajitoare?! Asa ca...uite-ma aici! Fara casa, prieteni...nimic...inafara de vitala mea sursa de energie: MAGIA.

Ma intorceam de la cursuri spre dormitoare. Mi-am aruncat cartile pe pat, dar apoi amintindu-mi ca micii statuete magice in forma de inger de pe noptiera nu ii prea place dezordinea le-am luat cu grija si le-am ordonat in dulapiorul de sub birou. Fetele cu care imi imparteam dormitorul, Sarah si Rossye era inca la cursuri. Ele erau in anul II si III. Erau de treaba. Le cunosteam de cateva zile, de cand ajunsesem aici, de fapt, ele fiind singurele mele cunostiinte de prin zona si deja imi dadeau , la rugamintile mele insistente cartile si caietele lor de notite. Recunosc, uneori sunt o tocilara inraita...citeam materia pe urmatorii ani...dar asa sunt eu! Dar, cum nu ajunsesera inca..nu aveam ce face! Ma invart putin prin camera, sus-jos-sus-jos...si nimic....hmmm....ia sa vedem...ce teme mai am? potiunea aia mov de facut....ia stai! am facut-o marti....hmmm...nu mai am nimic de facut!

Ingrozita, mi-am acceptat destinul..trebuia sa ies AFARA!...Si ce loc mai bun decat biblioteca? What a Face He-he...jtiu la ce va ganditi...

Deci, m-am imbracat intr-o bluza verde cu volanase si cu panglici de un verde mai inchis, niste blugi trei sferturi , inchisi la culoare si sandalele mele cu firele lungi. Mi-am prins parul lung si saten cu o panglica, ca cele de la bluza. Apoi mi-am dat cu putin rimel si lip-stick transparent. Nu ca fac asa ceva vreodata, dar , acum , cand sunt noua trebuie sa fac o impresie buna [nu va speriatzi...o stric eu deja la cursuri cand ma imbrac in uniforma si ochelarii mei hidosi negri]. Apoi am luat geanta mea maronie si am pus in ea niste covrigei, ,bagheta si alte chestii care imi mai trebuiau. Apropo, v-am zis ca mi-am primit ieri bagheta??? e fantastica! E lunga, cu lemn de cires, inchis la culoare si rosiatic si cu o pana de Phoenix in mijloc! E foarte draguta! Si matura am primit-o! Dar nu e ca celelalte...are in capat o sfera care seamana cu luna...ma rog...sa revenim la subiect.

Am iesit din dormitoare si m-am grabit spre biblioteca. Acolo...era gol...normal, numa eu fraiera la ora asta in biblioteca...
Ma indrept spre rafturi..ia sa vedeeem...UITE! o carte de vraji de baza...fix ce-mi trebuie acum! O iau si ma asez la o masa din spate, cand, aud usa bibliotecii si o persoana care se indreapta cu pasi mici spre mine...era..............

Ultima editare efectuata de catre Cristal Redbird in Sam Apr 23, 2011 7:07 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Shimizui Heiwa Chiyoko
Anul I

Data de înscriere : 20/04/2011

MesajSubiect: Re: Is hard to be the new one...   Sam Apr 23, 2011 6:00 pm

OOC: 1. brunet = negru
2. Scrii foarte fain.
BIC:

Am văzut că eleva cu părul şaten, aparent la fel de nouă aici ca şi mine, de la masa de lângă raftul "Vrăji de bază", s-a întors brusc. Deci mă auzise? Cum naiba? Adidaşii cu pernuţe de aer ar fi trebuir să fie tăcuţi. Ar fi trebuit să merg ca o pisică. Ah, tot mai bine era desculţă. La gunoi cu ăştia! Unchiul Kotoi făcea mereu cadouri uşor inutile...
Iniţial, voisem să mă duc spre raftul destinat Transfigurării, dar, dacă tot fusesem văzută şi fata nu părea să posede vreo idee eronată cum că e mai presus decât cei de pe aici, mi-am făcut loc printre corpurile de bibliotecă spre masa ei.
Avea o bluză de o nuanţă plăcută de verde, cu dantele şi panglici şi purta o pereche de sandale pe care le-am înfrăgit pe loc. Blugii trei-sferturi îi... scoteau în evidenţă picioarele.
M-aş fi imaginat spunând asta doar dacă aş fi fost băiat...
Părul castaniu luminos era prins cu o panglică verde care se potrivea perfect acolo. Era dată şi cu puţin rimel. După asta nu m-am omorât.
Totuşi, era uşor elegantă.
Eu?
Aveam o pereche de pantaloni kaki, scurţi, conici, cu talia joasă. De găicile de la curea atârnau două cordoane verde-nchis. Purtam un tricou vernil cu mâneci scurte - renunţasem la bustieră şi la bluziţa de plasă, era prea... - şi-n picioare aveam o pereche de adidaşi cu portocaliu şi maro şi cu şireturi kaki. Părul meu roşcat-portocaliu era prins neglijent la spate şi uşor ciufulit şi purtam pe cap o pereche de ochelari ca cei purtaţi de aviatori, care nu-mi serveau nici de diademă, nici ca să văd mai bine. În general, ăsta era stilul meu, dar în comparaţie cu fata "cea nouă" - ei, prostii, eram în acelaşi an! - aveam un aspect puţin mai dezordonat decât aş fi vrut eu.

Pe scurt, parcă eram din două poze diferite.
-Bună! Te deranjez? am întrebat, făcând un efort teribil de a mă exprima corect în afurisita asta de engleză, păstrând totuşi accentul meu izbitor, japonez.

Voi fi încântată să port o discuţie cu oricine are o interpreatre isteaţă a celor de mai sus.

"Stop thinking I'm a kid. I'm allways doing my best to show the opposite but something goes wrong every time..."
"Yet, I'm not a grown-up at all"

clown Ştiţi ceva? Fără Power-play* asupra mea! Nu vreau să am grijă ce spun doar ca să nu i se căşuneze unuia: "Şi Shimizui se aruncă de pe podul suspendat şi-şi rupse gâtul! Happy End!clown "
* power play - a prelua controlul asupra acţiunilor şi replicilor unui personaj care nu vă aparţine în cadrul Jocurilor de Rol.
Sus In jos
Cristal Redbird
Anul I

MesajSubiect: Re: Is hard to be the new one...   Sam Apr 23, 2011 7:20 pm

OOC: Ups..m-am incurcat cu paru' Very Happy ....
Ms..si tu scrii fain Very Happy

BIC: Am inceput sa o vad pe fata din ce in ce mai detaliat cu cat se apropia mai mult. Avea un stil neglijent, de aviator parca, cu par ciufulit si cu un outfit chic si sport. Chiar daca pe mine ar fi aratat ca naiba, pe ea o prindea foarte bine!

Incepuse sa isi faca loc printre piesele de mobilier si rafturi cand am realizat ca ea se apropia de mine!!
"Oh,nu! si acuma ce ma fac? Stiam eu ca nu trebuia sa ma dau cu rimel...atrage prea mult atentia" am gandit eu in naivitatea mea.
"Ok! Comportate normal, fii draguta, fa o impresie buna. S-ar putea chiar ca si ea sa fie draguta si sa iti incepi si tu sa ai o viata sociala, nu? Sau poate vrea doar sa ma intrebe unde a raftul cu cartzi despre nu-stiu-ce?! Ce ma fac?! ce ii zic?! Ca sunt noua si habarnam nimic pe aici?! Asta suna asa stupid...Daca o ignor? O sa creada ca sunt ingamfata...hmmmm....haide Crissy, folosestetzi inteligentza! Poate ar trebui pur si simplu sa las discutzia in voia sortzii...mda...mai bine asa..." am continuat eu tot in gand.

Fata, ajunsa aproape de masa mea a ciripit un "buna" si inca ceva pe acolo.

"Ok Crissy, poartate normal!!!" imi tzipa subcontientul

-Buna! Nu, nu ma deranjezi. Ia loc, aseazate! Eu sunt Cristal, Viperin in anul I, am spus eu si i-am intins mana.

Anul I

MesajSubiect: Re: Is hard to be the new one...   Dum Apr 24, 2011 4:28 pm

OOC: nu mai înlocui ţ-ul cu tz, nu e cazul. ; te rog să nu scrii cu verde. fundalul e închis şi diopriile mele se chinuie tare să priceapă lol!
BIC:
"Crystal, viperin în anul I, huh?" mi-am zis. Viperinii avuseseră o reclamă destul de proastă în ceea ce mă priveşte, dar m-am gândit de gouă ori. "Tot încercam eu să mă lepăd de prejudecăţi! Ăsta o să fie un exerciţiu de voinţă. Bine, eu şi ea suntem doar ca două fetiţe din şcoala primară, care se lovesc una de alta în intersecţia aia aglomerată de lângă magazinul domnului Kasui şi, ca să evite o situaţie jenantă, pretind că oricum vpiau să facă cunoştinţă."
-Sugoi!* Mersi, am zâmbit, strângându-i mâna. Sunt Heiwa. Ods. Suntem în acelaşi an.
I-am dat drumul ls mână şi, aşezându-mă, am scos laptopul portocaliu Apple cu tastatura personalizată din ghiozdanul negru pe care-l aveam în spate - vrăjitoare, nevrăjitoare, încă foloseam şmecheriile "încuiate" - şi am apăsat pe un buton lateral ca să deschid CD-reader-ul şi să pun în el un CD pe care scrisesem "P4r4n01d.4ll.1n.0n3".
Preventiv, în cazul în care ar mai fi fost cineva pe aici, îmi modificasem sistemul de ventilaţie să nu facă zgomot. Am închis CD-reader-ul şi deodată, ecranul laptopului s-a făcut negru şi pe ea au început să defileze sute de coduri stranii. Am tastat P4r4n01d-n37.unl0ck şi codurile au lăsat loc imaginii mele de fundal.
I-am zâmbit colegei de masă peste clapa laptopului. M-aşteptam să se uite cruciş la mine.
-Încerc ceva ca să-mi descarc toate cărţile de la Hogwarts în format electronic. Am nevoie de o vrajă, dar mai întâi trebuie să păcălesc reţeaua Internet... am încercat eu să explic.
_____________________________________________________________________________________________________________
*Splendid

Voi fi încântată să port o discuţie cu oricine are o interpreatre isteaţă a celor de mai sus.

"Stop thinking I'm a kid. I'm allways doing my best to show the opposite but something goes wrong every time..."

clown Ştiţi ceva? Fără Power-play* asupra mea! Nu vreau să am grijă ce spun doar ca să nu i se căşuneze unuia: "Şi Shimizui se aruncă de pe podul suspendat şi-şi rupse gâtul! Happy End!clown "
* power play - a prelua controlul asupra acţiunilor şi replicilor unui personaj care nu vă aparţine în cadrul Jocurilor de Rol.
Sus In jos
Cristal Redbird
Anul I

MesajSubiect: Re: Is hard to be the new one...   Lun Apr 25, 2011 1:50 pm

OOC: m-am invatzat cu tz si mi-e greu sa ma dezvatz Razz

Am vazut-o pe fata in timp ce analiza informatiile pe care tocmai i le dadusem despre mine...si am observat ...acea privire ciudata de pe chipul ei cand a auzit ca sunt viperin. Da, si ce?! Viperinii sunt unii din cei mai talentatzi magicieni! E adevarat ca sunt si cam duri si subri, nu ca mine. Chiar din prima zi ma intrebam de ce naiba palaria aia idioata m-a pus aici...dar inca nu am un raspuns... eu sunt o persoana ceva mai "colorata" decat ei...ma rog...

Am vazut si ca si-a scos laptopul si baga niste coduri ciudate, apoi imi explica ce facea.

-Nu e mai usor sa le citesti aici? Cu cartile din biblioteca e mai usor de umblat. Plus ca sunt magice si le poti memora cu un Memorus doar daca le citesti odata Smile.

Anul I

MesajSubiect: Re: Is hard to be the new one...   Lun Apr 25, 2011 8:30 pm

-E mai uşor? Nu cred. Le descarc şi am orice carte vreau eu oriunde vreau eu. Nu mai intervine praful şi pot face oricând o copie. Iar eu nu am nevoie de Memorus-uri.Întâi că nu ştiu vraja, iar apoi mie-mi place foarte tare să citesc. Dacă aş memora o carte ar fi plictisitor s-o citesc din nou. E ca şi cum ai căuta butonul Overwrite in Nero când ai inserat un CD cu funcţia Read only.
Am clipit de două ori a confuzie, hplbându-mă la ecran.
-Eroare de sistem? Îţi dau eu ţie eroare de sistem!
P-5-3-u-d-0-n-1-m- p-4-r-4-n-0-1-d- m-1-c-r-0-5-0-f-7.
Asta am tastat în câmpul blanc din partea de sus. Am apăsat Enter şi pe ecran au apărut următoarele: 1n-0u7 c0d3 f41l3d. Cl051n9...
Asta însemna că greşisem undeva la programare şi tastasem codul iniţial aiurea.
Am închis clapa cu un gest nervos şi brusc şi apoi m-am calmat instant. I-am zâmbit lui Crystal peste masă.
-Cred că tot tu ai dreptate, am spus, înşfăcând la nimereală "Ierbologie pentru avansaţi" a lui Jerry Helwood. O să fie nevoie să le citesc aşa.

Sus In jos
Cristal Redbird
Anul I

MesajSubiect: Re: Is hard to be the new one...   Mar Apr 26, 2011 1:18 pm

-Memorus e vraja care, daca o aplici pe tine, atunci cand citesti o carte o memorezi instant. E foarte eficienta, mai ales la cursul de ierbologie, cand trebuie sa tii minte numele ierburilor si efectele lor. Dar totusi ai grija, ca e mai bine sa nu te vada profesorii facandu-ti-o. Ei nu sunt prea de acord cu asta...desi toata lumea stie ca si eu o foloseau cand eram ca noi, am explicat eu zambind.

M-am indreptat spre raftul apropiat mesei noastra si am cautat o carte...."introducere in magie II"...oare unde e???..........uite-o acolo! pe ultimul raft Crying or Very sad! M-am indreptat spre scara de la capatul culoarului si am tarsait-o pana la masa noastra, apoi am sprijinit-o de rafturi si am urcat pana la ultimul. Cand sa iau cartea, raftul sa da la o parte, eu imi pierd echilibrul si cad de pe scara. Curios e ca nu am ajuns pe mocheta bibliotecii, care curios, era cam la 50 cm de mine, ci intr-un tunel cu piatra.

-Heiwa, ce naiba e asta?!

MesajSubiect: Re: Is hard to be the new one...   

Sus In jos

Is hard to be the new one...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts :: Biblioteca-
Mergi direct la: