AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Picatura de ploaie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Drake Nevermore
Anul VI

Data de înscriere : 04/11/2010
Vârsta : 20

MesajSubiect: Picatura de ploaie   Vin Apr 22, 2011 6:18 pm

Toti elevii intrau in scoala fugind de ploaia care incepu sa cada usor pe scoala,acoperind totul cu magia ei.Priveam ploaia care abia incepuse de la geamul clasei de Farmece.Simteam o dorinta nebuna sa deschid geamul si sa prin o picatura de ploaie.Am stat si am privit ploaia rupt de orice se intampla in clasa.Eram indiferent.Nu ma interesa nici daca profesorul imi scadea puncte din vreun motiv.Nu ma interesa nici de colegii care erau foarte atenti si unii chiar ii sorbeau vorbele profesorului.Mi-am adunat toate lucrurile si cand a sunat clopotelul am fost primul care a iesit afara din clasa.Nu aveam de gand sa ma duc la masa de pranz,asa cum faceau ceilalti.Am coborat scarile de marmura alba pana in Sala de Intrare urmarind in acelasi timp spectacolul pe geamuri.Am iesit afara si am simtit o bucurie mare cand prima picatura cazu pe hainele mele.Apoi au venit si alte picaturi si altele pana cand m-am simtit ud.Am inaintat pana in gradina.M-am asezat pe o banca si am privit la ploaia ce udase totul in jur.Plantele se scaldau in apa si se delectau de dansul picaturilor de ploaie in timp ce eu priveam totul de pe acea banca.Acum,cand ploaia ma udase tare,mi-era frig.Nu mai eram atat de incantat de ploaie si imi clantaneau dintii.Am intins mana si am prins niste picaturi de ploaie.
-Imi doresc ca sa nu-mi mai fie frig si sa nu mai fiu ud!am zis eu aproprind palma de gura.
Am deschis palma si am asteptat stiind sigur ca nu se va intampla nimic dar totusi asteptam si nu stiam ce.Acum nu se mai vedea nimic prin ploaie si apa imi curgea tare din par curgand pe frunte si pe fata.Era foarte rece si ma lua frigul tot mai tare dar continuam sa stau pe banca si sa privesc ploaia.Stiam ca avea sa se intample ceva si asa ca nu am fost mirat cand am simtit ca ploaie nu mai cade pe mine.Am privit deasupra mea...Era o umbrela neagra tinuta de o mana fina care iesea de sub o roba de scoala.Nu stiam ce casa e dar stiam ca este vorba despre o fata.Am luat ghiozdanul si l-am dat la o parte facandu-i loc fetei sa stea jos.Din ghiozdan cursese o multime de apa probabil ca mi se udasera toate manualele si toate pergamentele si penele de scris dar nu-mi pasa.Acum ma interesa ce cauta fata aceia aici.
Apoi am auzit din spatele meu un strigat.
-Ce cautati aici?se auzi prin ploaie.
Nu stiam cine strigase dar stiam ca persoana se aproprie de noi.O lumina rosie trecu printre picaturi si ma nimeri pe mine.Am cazut pe jos,impietrit,ploaia cazand din nou pe mine,la fel de rece.Nu stiam ce se petrece in jurul meu dar stiu ca dupa un timp o mana calda imi atinse mana si ma tragea in sus ca sa ma ridic...

OOC: RPG creat dupa numele lui Rain Drop!
OOC: RPG creat fara manipularea personajelor din jur.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Rain A. Drop
Anul II

Data de înscriere : 02/04/2011
Vârsta : 21

MesajSubiect: Re: Picatura de ploaie   Joi Iun 23, 2011 5:14 pm

"-Hai sus..."i-am intins eu mana baiatului.
Acesta,fara a ezita,ma apuca de" mana se ridica.
"-Tie frig nu???dar e frumos..."spuneam in timp ce baiatul se aseza langa mine."Vezi tu,o picatura de ploaie inseamna un nou inceput,o noua dorinta...si nu o spun doar pentru ca asa ma cheama...pur si simplu daca privesti atent intr-o picatura de apa,observi cum lumea se schimba...Acea lacrima iti arata frumusetea oamenilor,iti infatiseaza placerile si bucuriile lor...o picatura de ploaie e ceva pur,ceva fermecat,ceva ce va ramane asa orice s-ar intampla..."
Era superb...am dat la o parte umbrela,am inchis ochii si mi-am intors capul spre cer.Mii de lacrimi angelice coborau incetul spre chipul meu,apoi dupa un scurt timp am deschis ochii si am vazut niste soladtei gata sa-si apere cerul...
"-Ploaia...e un mod de a te refugia,e ceva in care poti sa crezi..in care poti sa peri,dai si sa iubesti.Ploaia este ceva incredibil,este pur si simplu apa...dar te cuprinde...."
Am privit spre el si mi-am dat seama ca intelegea oarecum ce spun...
"-Eu sunt Rain...tu esti???"

Anul VI

Data de înscriere : 04/11/2010
Vârsta : 20

MesajSubiect: Re: Picatura de ploaie   Joi Iun 23, 2011 6:04 pm

-"Drake..."am spus eu tinand strans umbrela pe care o aruncase Rain."Cine a fost?"
Probabil ca Rain stia cine fusese pentru ca isi distrase atentia de la ploaie si privi spre cararea de unde se auzise vocea dar nu zise nimic.
-"Nu ti-e f-f-f-riggg?"am intrebat eu.
-"A,scuze ca am uitat!"zise Rain scotandu-si bagheta."Impervius!"
Ploaia cadea pe mine in continuare dar nu mai era rece si nici nu ma mai simteam ud.Acum bucuria ca eram in ploaie reveni iar...Ploua in continuare si in gradina erau o multime de balti cu o apa limpede care oglindea cerul din care curgeau in continuare picaturi de ploaie.
-"Uite acolo!"zise Rain aratand spre poarta gradinii unde se vedea o silueta imbracata intr-o pelerina neagra.
Rain fugi spre poarta si eu am facut la fel aruncand umbrela primita de la ea.
Silueta fugi incercand sa iasa din gradina dar Rain reusi sa ajunga repede acolo.
-"Cine esti?"am intrebat eu.
Intrusul isi dadu jos gluga si prin ploaie am vazut cine era.Era....
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Picatura de ploaie   

Sus In jos

Picatura de ploaie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts grounds :: Grădina-
Mergi direct la: