AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Cuvinte vs fapte

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Kate Wagner
Anul I

Data de înscriere : 20/03/2011
Vârsta : 20

MesajSubiect: Cuvinte vs fapte   Lun Mar 21, 2011 8:48 pm

Desi era destul de dimineata, si spre surprinderea mea nu-mi era deloc greu, am venit in biblioteca cu gandul sa-mi petrec toata dimineata aici, sau mai bine zis toata dimineata pana cand incepea prima ora de pe ziua de azi, si anume Transfigurarea.
Am cascat usor, instinctiv, fara sa vreau. Nu era aproape nimeni aici ceea ce ma facea sa ma simt mai in largul meu. Cu pasi mici m-am apropiat de unul dintre rafturi plimbandu-mi degetul aratator si privirile pe cotorul cartilor. La un moment dat o privire mai mare, prafuita imi atrasese privirile. Ma ridic pe varfuri vrand sa o apuc, insa nu-mi era cu putinta.
Ma uit in stanga si-n dreapta apoi i-au scara, "proband'o" mai intai sa vad daca'i sigura. Ma urc repede pe ea, insa cand mi-am intors privirea asupra raftului nu mai gaseam cartea.
-Ce? Unde a disparut? Era chiar aici!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Kristin Day
Anul V

Data de înscriere : 25/04/2010
Vârsta : 20

MesajSubiect: Re: Cuvinte vs fapte   Lun Mar 21, 2011 8:55 pm

"Cartea asta n-am mai vazut-o. Cum de mi-a scapat?"
m-am gandit si am intins mana spre cotorul plin de praf. Parea interesanta. Am frunzarit-o putin si m-am dus sa ma asez la o masa. Parea interesanta. Si era veche. Adoram cartile vechi.
" - Te superi? Cartea asta am vazut-o eu prima. "
a spus o fata noua, care aparuse din senin langa masa mea. O fata blonda. Inalta. Parul lung, cum niciodata nu l-am avut. Desi mi-am dorit cand eram mica.
" - Aaa...Buna si tie. Scuze, nu am stiut. Si pe tine te-a atras cotorul ei? "
am rostit usor, inchizand cartea si aratand spre cotorul ei.
" - Pot sa iau loc? "
m-a intrebat putin timida. Dar ochii ei albastri imi spuneau ca uneori poate fi tupeista pana la refuz. Si stiam ca asa e. Ochii mei erau dovada vie a acestui lucru. De obicei eram o fata normala. Dar, in caz de ceva, cineva si-ar fi facut cruce de ce eram in stare sa fac.
" - Da, sigur. Chiar te rog. Pe mine ma cheama Kristin. "
am invitat-o eu, prezentandu-ma in acelasi timp.
" - Aa. Pe mine Kate. Si tie iti place sa citesti? "
" - Si inca cum. As sta aici ore in sir, numai plimbandu-ma printre miile de rafturi existente aici. E tot ce mi-am dorit si mai mult. De ce, si tie? "
am recunoscut eu. Era printre primele persoane straine careia ma confesam in privinta placerii mele de a citi.
" - Da, si inca cum?! E prima camera din castel pe care o vizitez mai atent. De Camera de Zi nu prea mi-a pasat. Dupa ce m-am instalat, am cerut indicatii spre Biblioteca. Am auzit multe despre ea, stiam ca e mare. Dar nu ma asteptam chiar asa. Oh grozav, e ora pranzului. Vrei sa mergem sa mancam? "
m-a intrebat ea, ceva mai relaxata. Probabil a remarcat ca nu mancam oameni. Si s-a mai relaxat.
" - Da, e o idee foarte buna "
am acceptat eu, in timp ce ma ridicam de la masa, si ma gandeam cum dimineata nu mancasem nimic.
In Marea Sala l-am vazut pe Drake. Dar nu parea sa fie foarte atent. Probabil iar complota ceva cu Andrew.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mythemuse.blogspot.com

Cuvinte vs fapte
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts :: Biblioteca-
Mergi direct la: