AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiţi | 

Balul de Iarna

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Cassie Duvall
Headmistress

Data de înscriere : 19/04/2010
Vârsta : 21

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Mier Dec 29, 2010 2:55 am

Cine stie ce avea de gand Sath sa faca acum ca plecase, Singurul lucru pe care trebuia sa.l facem acum era sa o cautam din nou pe directoare.
Am vazut cum Andrew se apropie de Danzel, il desprinde din stransoarea lui Rose si incepe sa urle la el:
"Ti.am spus sa te abtii!"
Nervos isi scoase bagheta din buzunar. Doar nu avea de gand sa.si atace prietenul? Am alergat catre el si l.am tras:
"Nu avem timp de asta acum! Trebuie sa o cautam pe directoare!"
Desi la inceput mi se impotrivise, o lasa mai moale in clipele ce urmasera si veni cu mine.
"Si unde anume o sa o cautam?" intreba acesta inca cu o urma de suparare in voce.
"Veniti dupa mine", spuse Krisitn si iesi din salon.
Mergeam in urma ei pe coridoarele foarte slab luminate. Ritmul alert in care mergeam devenea cu trecerea secundelor, si mai alert, pana ajunsesem sa alergam. Kristin se opri si deschise o usa veche, pe care pana in moemntul acela nu o observasem. Inauntru, era directoarea aplecata peste un ceaun mic ce plutea deasupra unui foc mic. Din acel ceaun ieseau aburi rosiatici. Langa ea, pe jos, era intinsa Boneclot. Cu totii stiam ca era priceputa la Potiuni, insa intr.atat de priceputa incat sa faca o Potiune care sa invieze mortii?
Ramaseseram in linistea profunda ce acoperea incaperea..

Cassie ♥ Andrew
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dumbledore.forumagic.net
Kristin Day
Anul V

Data de înscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Mier Dec 29, 2010 10:12 am

"Doamna directoare? Ne cerem imense scuze ca va deranjam..." am zis eu speriata de ceea ce vedeam. "Ziceti mai repede, acum cat inca nu sunt nervoasa" s-a rastit ea la noi. "Pai..." am continuat eu "Adica am dus-o in aripa spitalului...dar Sath a fugit cu ea" am terminat repede. Se vedea ca directoarea se enerva. Simpla noastra prezenta in usa acelei mici camere o exaspera. Dar se controla. Perfect. S-a uitat la mine cat a ascultat ce i-am zis. Apoi si-a intors privirea spre fata moarta de la Viperini. A privit-o o perioada. Si si-a intors privirea la potiunea aceea ciudata care fierbea. "Mergeti in camerele voastre. Ei n-au sa va faca nimic acum. Nu acum. Ceva mai tarziu, probabil. Dar Hoozuzz nu e in putere sa faca nimic acum. Iar Sath nu stie sa faca nimic fara ea." a soptit directoarea uitandu-se in potiune. "Multumim" am soptit eu si ne-am retras. "Deci, ce facem?" a intrebat Andrew. "Voi mergeti sus. Sunteti rupti. Eu ma duc in aripa spitalului. La Drake. Nu-l pot lasa singur. Nopate buna." am zis eu usor, fara nici un fel de sentiment in voce. Fara nici un fel de expresie faciala. M-am intors cu spatele la ei si am inceput sa cobor scarile spre aripa spitalului. Ceilalti nu m-au urmat. Au inteles ca vreau sa fiu singura. Coboram usor. Ma gandeam. Unde erau Hoozuzz si Sath? Nu-mi pasa acum. Nu voiam sa stiu. Cele petrecute ma coplesisera. Nu mai stiam de nimeni si nimic. Monique, vazandu-ma asa cum aratam, ciudat, m-a intrebat daca am ceva. Am clatinat din cap. L-am sarutat pe Drake pe frunte. Dormea. M-am asezat pe un scaun langa patul lui si am inceput sa plang.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mythemuse.blogspot.com
Andrew Breno
Wizard

Data de înscriere : 30/10/2010
Vârsta : 19

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Mier Dec 29, 2010 3:47 pm

Am mers in Camera de Zi, pustie la o ora atat de tarzie. Patty se duse catre dormitoarele fetelor, dar eu o prinsei de mana.
-Nu te grabi, i-am spus, ai uitat ca maine avem Transfigurare si Farmece? Trebuie sa ne facem temele.
-Ah, sunt franta si oricum le-am facut deja, spuse Patty. Daca vrei sa te uiti pe temele mele sunt acolo, langa foc.
-Mersi, am murmurat. Hai, du-te, esti prea obosita ca sa mai stai si maine avem o zi lunga.
-Nu te las singur aici. Stau cu tine pana termini!
Ii eram recunoscator. Aveam nevoie de cineva care sa ma ajute sa trec peste greutatile zilei precedente. Spun precedente pentru ca era deja ora 1:00. Probabil ca Kristin avea sa doarma la spital, cu Drake.
Mi-am luat pana si pergamentele si m-am apucat sa scriu. Abia dupa o jumatate de ora am remarcat rasuflarea usoara ce venea de pe canapeaua de langa foc. Mi-am intors privirea catre acel loc si am vazut ca Patty adormise. As fi vrut sa o duc in dormitoarele fetelor, dar stiam ca nu ma pot urca pe acolo. La ora 3:00 am reusit sa termin eseul la Transfigurare si pe cel la Farmece. Am tras un fotoliu langa canapea si m-am asezat obosit in el. Eram frant si faptul ca aveam sa dorm doar 6 ore nu ma incalzea deloc. Mi-am dus mana in parul lui Patty. Era atat de matasos si de stralucitor, chiar si dupa toate peripetiile prin care trecuseram. "Doamne!" m-am gandit. "Parca fac reclama la sampon!" m-am spus si am inceput sa rad. Pleoapele mi se inchideau, si trebuia sa ma scol. Am incercat dar eram prea obosit. Nu mai puteam sa fac nimic. Am adormit cu temele in poala si cu o mana in parul lui Patty..............

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Rose Geller
Anul V

Data de înscriere : 22/12/2010
Vârsta : 18

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Mier Dec 29, 2010 7:37 pm

Nu puteam sa dorm. Cu totii eram in pericol din cauza mea. M-am lasat dusa de val...
Am coborat in camera de zi, unde Andrew si Patty dormeau. Erau atat de draguti... Bine, cu exceptia faptului ca Andrew avea mana in capul lui Patty, erau foarte draguti...
Nu stiam de unde sa incep cautarea... turnul viperinilor? Coridoarele secrete? In scurt timp, mi-a venit in minte cea mai logica varianta... Camera Necesitatii!
Nu eram sigura ca cei doi sunt acolo, dar aveam sa incerc. Nu imi placea sa merg singura, dar nu vroiam sa ii implic pe ceilalti... In scurt timp, am ajuns. Am intrat in incaperea "inexistenta" si... am ramas stana de piatra in fata intrarii. Ma aflam intr-o incepere intunecoasa, iar Sath si Hoozuzz erau in mijlocul camerei...
In acel moment, mi-am dat seama ca aveam nevoie de ajutor...

Cassie Duvall
Headmistress

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Joi Dec 30, 2010 6:58 pm

OOC: Il sterg mai incolo din mesaj Laughing Ce e urat la a adormi cu mana in parul cuiva? scratch Laughing

Razele de soare ce patrulau prin intreaga Camera de Zi a Cercetasilor ma mangaiau pe ochii somnorosi. Andrew dormea pe un fotoliu de langa canapea, cu mana in parul meu si cu temele in brate.
M.am ridicat incet, am luat cartile si le.am pus pe o masuta, apoi m.am asezat in genunchi langa fotoliul in care Andrew inca dormea. Ma uitam incontinuu la el, fara a.mi mai putea ridica privirea. El nu putea fi un criminal! Categoric nu! I.am atins obrazul incet cu degetele de la mana dreapta, spernd totusi sa nu.l trezesc. Degetele mele se plimbasera in voie pe pielea sa fina, pana au ajuns deasupra buzelor. Imi doream sa le sarut. Chiar imi doream. Insa momentul fu intrerupt de Danzel:
"Rose a disparut! Nu o gasesc!"
Strigateke sale de disperare il trezira si pe Andrew. Inca ametit de somn imi lua mana de pe buzele sale si intrebase:
"Ce se intampla?"
"Danzel spune ca Rose a disparut", i.am raspuns.
"Pai, poate inca doarme", a spus din nou Andrew jucandu.se cu mana mea.
"Mi.au spus fetele ca nu este in dormitor".
Asta insemna ca intr.adevar disparuse. Trebuia sa facem ceva imediat. Andrew a mers repede sa.si ia harta strengarilor. Intr.un colt mai retras al camerei ne adusaream cu totii.
"Nu e pe Harta!" a spus Danzel. "Doar nu au scos.o din Hogwarts, nu?" a continuat acesta agitat.
"Nu", i.am raspuns eu calma. "Cu siguranta e in Camera Necesitatii!"
Am mers grabiti catre locul in care aparea de obicei usa imensa.
"Bine. Acum ne gandim cu totii la Rose. Ok?"
Andrew si Danzel aprobasera din cap. Imediat ce usa aparuse, Danzel a deschis.o repezit, si dupa el am intrat si noi in incapere foarte intunecoasa. Peisajul nu era deloc unul placut.
Pe jos, in mijlocul camerei, in singurul loc luminat, intr.o balta de sange statea Rose. Din cand in cand scotea gemete de durere, ceea ce insemna ca inca era in viata. Fata ii era zgariata, iar mana dreapta parea cumva.. intoarsa. La vazul acestora m.am apropiat de Andrew si i.am strans mana. Danzel salergase catre Rose.
Pe fundal se auzise un ras atat de cunoscut si de rau. Atat de rece.

Cassie ♥ Andrew
Sus In jos
Andrew Breno
Wizard

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Joi Dec 30, 2010 7:32 pm

Era vocea lui Sath. Dar imi dadeam seama ca nu era in camera. Ma uitam disperat in jur, ca sa localizez totusi de unde vine vocea. La fel si Patty. Danzel o lua pe Rose in brate si alerga spre noi.
-Ce va uitati asa? E ranita! Trebuie sa o ducem in Aripa Spitalului! striga Danzel la noi.
Surprinzator, avea dreptate. Ne-am intors spre usa, si am iesit pe coridor. In 5 minute am ajuns in Aripa Spitalului. Monique se uita cu mila la noi si ne intreba:
-Altul?
-Da, raspunse Danzel grabit, trebuie sa o ajuti, Monique!
-Voi vedea ce pot face! spuse aceasta si ii zise lui Danzel sa o urmeze.
Am ramas pe loc. Simteam ca trebuie sa il las pe Danzel sa infrunte singur durerea asta. Se parea ca acelasi lucru simtea si Patty. Se intoarse spre mine si ma intreba:
-Ce zici, mergem la Drake si Kristin?
-Desigur! am raspuns.
Cand am intrat am vazut-o pe Kristin dormind, cu capul pe mana lui Drake. Probabil ca era extrem de obosita. Ochii ii erau rosii, lucru care arata ca plansese. Neavand ce face, ne-am intors in Camera de Zi. Eram tacuti, si abia intr-un tarziu am remarcat ca jumatate din elevii din camera ne privesc, chicotind.............
Sus In jos
Hoozuzz Z. Funtuzz
Anul II

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Vin Dec 31, 2010 1:40 am

Ma aflam intre zecile de elevi care chicoteau. Andrew si Patty insa ramasera imuni la cele ce se intamplau, chiar daca se uitau curiosi catre multimea de elevi. Am continuat insa sa ii observ de printre cei din camera. Era pentru prima data cand imi dadeam intr.adevar seama cat de frumos e Andrew. Pielea atat de fina, ochii caprui atat de patrunzatori si buzele sale atat de dulci. Simteam pentru prima data cum inima da sa.mi iasa din piept din cauza ritmului alert si puternic in care batea. Si pentru prima data, aceste batai nu aveau ca sursa ura, ci dragostea. Pentru prima data am simtit invidie. Invidie ca nu pot fi eu in locul lui Patty. Invidie ca nu sunt eu cea pe care Andrew o incalzeste cu cuvinte dulci, cea pe care Andrew rasfata si o iubeste. De ce simteam astea? Nu era in firea mea sa fiu invidioasa pe cineva. Mereu am fost cea mai buna, de neintrecut. Da! Si asta aveam de gand sa fac si acum.
M.am strecurat prin multimea de elevi in spatele celor doi. Bagheta o tineam atintita catre Andrew, iar capul mi se apropiase de cel al lui Patty. I.am soptit la ureche:
"Nu vrei sa.ti vezi iubitul cum moare, nu?"
Patty a dat sa se ridice, insa cu mana libera o trasem de par pentru a ramane jos si pentru a continua ceea ce aveam de spus:
"Ridica.te si du.te in Dormitoarele Fetelor. Acum!"
Insa fata nu se misca. A intors insa capul pentru a se uita la Andrew, care era atent la ceilalti din camera. Am zambit si i.am spus:
"E frumos, nu? Il iubesti, nu? Nu vrei sa moara, nu?"
Fata se ridicase si o lua catre dormitoare. Spre norocul meu, Andrew nu observase. Cu o pocnitura din degete, Camera se facu goala. In sfarsit Andrew a fost distras de la amanuntia sa cercetare a copiilor. M.am apropiat usor sa urechea sa si i.am muscat.o incet, semnificativ. Nu ripostase, probabil din cauza ca nu stia cine sunt de fapt. I.am soptit mai apoi:
"Cum e sa.ti vezi toti prietenii suferind?"
Andrew sarise repede de pe fotoliu.
"Iar esti aici?"
"Da! Insa nu mi.ai raspuns la intrebare. Cum e sa o vezi pe Kristin distrusa din cauza celor intamplate cu Drake? Cum e sa il vezi pe Danzel sfasiat in urma celor intamplate cu Rose? Cum e sa stii ca Drake si Rose sunt in spital? Cum e sa vezi cum iubita ta e pe moarte?"
In timp ce spuneam aceste ultime cuvinte, Sath aparu cu Patty. O tinea strans si avea bagheta indreptata spre ea.
"Vrei sa vezi cum moare? Sper ca nu te gandesti sa faci ceva, stii ca ar fi in zadar."
Andrew ramanea pe loc.
"O poti salva insa. Trebuie doar sa mergi cu mine la bal. Trebuie sa fii al meu"
"Niciodata!" a strigat acesta.
"Trebuie sa fii de acord. Si ghici ce? Ea e de acord. Ea va merge cu Sath la bal. Nu.i asa Patty?"
Speriata, aceasta dadu din cap. Ce patetic era peisajul: si lui Patty, si lui Andrew le cazusera cate o lactima pe obraz.
"Hei Hoozuzz! Crezi ca pot sa o.."
"Sigur, sigur" am spus eu rapid pentru a scapa de aceasta discutie inutila.
Sath se apleca cu gandul de a saruta pe Patty...
Sus In jos
Andrew Breno
Wizard

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Vin Dec 31, 2010 1:58 am

Ma uitam la Sath si Patty impietrit. Sath era atat de aproape....De ce trebuia sa se intample asta? De ce trebuia sa renunt la singura faptura pe care o iubeam mai mult decat propria mea viata, din cauza unei alte fiinte cu scopuri egoiste? De ce? Lacrimile imi curgeau pe obraz uitandu-ma la rivall meu de-o viata. De ce trebuia sa se intample asta? Patty era singura mea alinare, cand imi aminteam de parintii mei care murisera. Fusesera omorati anul trecut chiar de Sath si de tatal sau. Sath imi luase tot ce aveam mai de pret: parintii mei. Iar acum vroia si sa-mi ia singura fata pe care o iubisem vreodata? Am simtit privirile lui Hoozuzz atintite asupra mea. Toate acestea se ntamplara intr-o clipa. Sath avea buzele la o distanta de cativa milimetri de cele ale lui Patty. Ea era prea speriata ca sa incerce sa se opuna.
Am stiut ca ce urmeaza sa fac s-ar putea sa ma omoare, dar nu il puteam lasa pe Sath sa o sarute pe Patty. Am scos bagheta si am strigat "Stupefy!", indreptand-o catre Sath. In acelasi timp am auzit un "Crucio!" si ultimele lucruri pe care le-am vazut si auzit inainte de a ma zvarcoli pe podea de durere, au fost Sath cazand pe podea si o bufnitura puternica, urmata de o voce cunoscuta:
-Hoozuzz, renunta! Am inviat-o pe Boneclot si daca nu ii lasi in pace, chiar ea te va ucide.................
Sus In jos
Kristin Day
Anul V

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Vin Dec 31, 2010 9:15 am

Cu chiu cu vai ma trezisem. Ma durea capul extraoridnar de tare. M-am trezit langa Drake, in patul sau. "Buna" mi-a soptit el cand a vazut ca am deschis ochii. "Rea" am zis eu. "De ce?" m-a intrebat el usor. I-am putut simti teama in voce. "Pentru ca ma simt rau...ma doare capul groaznic de tare." am spus si mi-am lasat iar capul pe perna. M-a sarutat pe frunte si si-a apropiat buzele de ale mele. Ii simteam respiratia. Dar nu m-a sarutat, ci mi-a soptit usor sa ma duc sus. "Mai stau putin cu tine si apoi ma duc" am spus eu si mi-am ridicat capul astfel incat buzele noastre sa se atinga. S-a desprins din sarut mult prea repede. Mi-am amintit ca era ranit. Dupa ce s-a intins langa mine i-am sarutat ranile. Mi-a multumit. "Ma duc pana sus" l-am anuntat. "Trebuie sa vorbesc cu Patty." "Bine. Nu sta mult, te rog" a soptit el usor. "I'll be back in no time" i-am zis si l-am sarutat pe frunte.
Urcam greu scarile. Eram terminata. Partea buna era ca nimeni nu se uita la mine. Sus, in Turnul Cercetasilor, in fata Doamnei Grase am spus parola. Ce am vazut in spatele ei, cand s-a deschis, echivala cu un cosmar. Hoozuzz cu bagheta indreptata spre Andrew care se zvarcolea pe podea, Sath pe jos iar Patty uitandu-se traumatizata la Directoarea care intrase probabil cu 5 minute inaintea mea. Nu mai aveau ochi sa ma vada si pe mine. Dar langa directoare mai era o silueta. O silueta mica, ce imi parea relativ cunoscuta. Era Boneclot.

OOC: Nu e cine stie ce, dar cam era cazul sa postez si eu. Si cum ma doare capul ingrozitor, n-a iesit mai nimic Laughing.
Sus In jos
Rose Geller
Anul V

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Vin Dec 31, 2010 1:57 pm

Am deschis ochii. Monique era deasupra mea si imi turna o potiune albastru-stralucitoare pe gat. Avea un gust oribil, cu gust de oua stricate si mucegai. Burta ma durea ingrozitor... Durerile erau de parca ar creste ceva in interiorul meu... Aveam o singura alinare - Danzel imi tinea mana intre palmele sale, cu ochii vineti. Imi parea rau ca nu ii mai puteam ajuta pe ceilalti si ca il facusem pe Danzel sa sufere.
Cand Danzel a observat ca eram treaza, pe chipul lui a aparut o expresie, de parca ar fi fost usurat.
- Danzel... imi pare rau ca am fost atat de proasta, incat sa merg singura, dar am simtit ca nu trebuia sa va implic. Evident, m-am inselat...
- Acum e prea tarziu, dar o sa te faci bine in curand, sunt sigur de asta.
- Ma bucur ca esti alaturi de mine, dar trebuie sa mergi la ceilalti. Au nevoie de tine.
- Au spus sa stau cu tine... Nu pot sa te las acum.
- Te rog! Dute sa vezi. Daca totul e bine, vii inapoi.
- Bine... Ma intorc repede. Ma saruta pe obraz, dupa care pleca.

Andrew Breno
Wizard

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Ian 01, 2011 5:48 pm

Simteam o durere crunta, o durere mai adanca si mai mistuitoare decat oricare alta posibila. Ma zgariam pe fata, pe maini, ma loveam cu pumnii, vroiam sa mor. Simteam o pereche de maini care ma atingea, care incerca sa ma opreasca. Maini cu pielea catifelata, maini care imi erau atat de cunoscute. Erau mainile lui Patty, si simteam pentru prima data de cand fusesem lovit ca vreau sa traiesc. Vroiam sa sarut acele maini care incercau sa ma opreasca. O ultima raza de durere mai puternica decat toate celelalte ma sageta si am lesinat.

Incercam sa deschid ochii. Imi venea greu sa-mi amintesc tot ceea ce se intamplase: Hoozuzz venind langa mine si amenintandu-ma, Sath aparand cu Patty, incercarea rivalului meu de a-mi saruta singura fiinta draga, cum il oprisem si apoi......apoi o durere crunta mai puternica decat orice simtisem vreodata. Distingeam cu greu sunetele in jurul meu, dar dupa cateva minute creierul meu incepu sa proceseze informatiile pe care le auzeam.
-Nu-mi vine sa cred ca a inviat-o! spuse o voce cunoscuta.
Parea sa fie Danzel. Dar despre cine vorbea? Desigur, despre Boneclot. Ea fusese inviata. Dar cum? Poate ca reuseam sa aflu si altceva.
-Plecati, va rog! se auzi o voce.
Si aceasta imi era cunoscuta. Era o voce placuta, frumoasa, calda. Era vocea lui Patty.
-Esti sigura ca te descurci? se auzi o alta voce, care ii apartinea lui Kristin.
-Desigur! Duceti-va la Rose si Drake. Au nevoie de voi.
Am auzit usa salonului deschizandu-se si apoi inchizandu-se cu un zgomot scurt. Am incercat sa deschid ochii si am intrezarit o mana apropiindu-se de ei. I-am inchis repede la loc. O mana mi-i atinse si apoi simtii cum cineva (Patty) se apleaca peste mine. Urmatorul lucru pe care l-am simtit a fost atingerea buzelor lui Patty. Atat de catifelate, atat de dulci. Am cazut din nou intr-un somn adanc, plin de cele mai frumoase vise............

OOC: Acum, chiar va implor sa o lasati pe Patty sa continue! Very Happy
Sus In jos
Cassie Duvall
Headmistress

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Vin Ian 07, 2011 7:32 pm

L.am sarutat usor, dupa care adormise din nou. M.am asezat langa el in patul din Aripa Spitalului, cu capul pe pieptul sau si cu o mana stranganul usor in brate. Pe obraz imi curse o lacrima nou nascuta.
Cum s.au putut intampla atat de multe lucruri intr.un timp atat de scurt. Nu ar fi trebuit sa fim fericiti pentru venirea balului? Se pare ca acesta era un lucru interzis.
Imi era greu sa.mi vad prietenii suferind. Andrew, Drake si Rose raniti in Aripa Spitalului.. Kristin si Danzel impartasind durerea fiecaruia dintre ei..
Si Boneclot a fost inviata? Cum reusise directoarea sa faca asta? Insa, in primul rand, de ce o facuse? Daca intr.adevar ii omorase parintii lui Hoozuzz, insemna ca era o persoana rea, si deci nu avea nici un motiv sa readuca la viata o biata eleva. Doar daca nu regreta. Doar daca nu ii parea rau pentru cele pe care le facuse cu cativa ani in urma. Doar daca nu reusise Hoozuzz sa stearga praful depus pe amintirile directoarei, care acum isi dadea seama cat de mult suferise fata de la Viperini din cauza sa, si se gandi sa.i dea inapoi macar cea mai buna prietena.
Scarba. Scarba de mine, scarba de tot. Asta era starea care ma cuprinse in ultimele secunde ale propriei mediatatii. Ce fel de prietena eram? Toti dufereau din cauza mea. Daca eu as fi refuzat invitatia lui Andrew la bal, acum erau cu totii sanatosi, probabil stand in Camera de Zi, langa semineu, discutand despre lucruri banale.
In minte imi aparuse imagini vechi. Imagini invechite de vreme, asezate frumos intr.un album la fel de vechi. Imi aminteam cu drag de serile in care stateam cu totii afara privind cerul instelat. Imi aminteam cum o strecuram in secret pe Kristin in Camera de Zi a Cercetasilor, pentru a putea petrece cat mai mult timp impreuna. Imi aminteam cum fugeam cu Andrew in Padurea Interzisa dupa fiecare ora de Grija fata de Creaturile Magice. Imi amintea, si iar imi aminteam.
Insa amintirile din cap se transformasera acum. Pozele invechite, in care zambeam si radeam cu totii nu mai erau acum decat.. scrum. Totul a fost ars de un foc puternic, usturator.
Acum, aveam un gust amar. Imagini la fel de vechi ca anterioarele. Un album rupt, se rasfoia singur. Odata ce paginile precedente erau deja uitate intr.un zbor infinit, in cap imi rasuna o voce atat de cunoscuta si totusi atat de straina. Imi aminteam cum Andrew visa in ora de Transfigurare la o fata frumoasa de la Ochi de Soimi.

"Iubirea sa pentru tine nu e chiar asa de mare, nu?"

Imi aminteam cum Kristin ma lasa singura in mijlocul drumului catre Sala Mare, pentru a vorbi cu o colega de casa.

Si spune.mi, de cate ori s.a intamplat asta?"

Imi aminteam cum Drake striga la mine langa semineul din Camera Secreta, acuzandu.ma ca i.am furat cartea sa preferata.

"Cel mai bun prieten te acuza pe nedrept. O haidee.."

O dorinta arzatoare..
M.am ridicat de langa Andrew, si ca intr.o transa, ma indepartam de patul sau. Imi doream sa raman langa el, insa era ceva ce nu ma lasa. Probabil o dorinta mai arzatoare decat aceasta. O dorinta arzatoare.. O dorinta ce ma ardea la propriu.
Am iesit din Aripa Spitalului si am inceput sa rad. Ei nu erau prietenii mei.. Aveam sa.i fac sa sufere, sa.i umilesc, asa cum si ei o facusera.

Cassie ♥ Andrew
Sus In jos
Andrew Breno
Wizard

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Vin Ian 07, 2011 8:23 pm

M-am trezit in intuneric. Patty nu mai era langa mine. Probabil ca era 3 dimineata. Ma miram ca ma parasise, tinand cont ca noi stateam de obicei pana tarziu in noapte. Dar probabil ca o obosisera evenimentele petrecute. Am incercat sa ma dau jos din pat, si dupa multe incercari nereusite am izbutit sa ma tin pe picioare. Am inceput sa fac ture de salon, pentru a ma mai destinde. Dupa aproximativ 10 minute, m-am asezat inapoi pe pat. Ma gandeam la toate evenimentele intamplate in ultimele 2 zile. Intr-un timp atat de scurt, am avut atatea greutati de trecut. Si probabil vom mai avea! Dar stiu ca mereu prietenii mei vor fi mereu langa mine, si ma vor ajuta sa trec peste ele!
Au trecut rapid 3 ore in timp ce ma gandeam, si ora 6 veni imediat. M-am ridicat si m-am dus la fereastra, deschizand-o, pentru ca raceala diminetii de iarna sa-mi biciuie fata. Mi-am atintit privirile catre Padurea Interzisa. O silueta neagra, o silueta cunoscuta tocmai intra in ea. Dar nu putea fi Patty! Ce sa caute ea in Padurea Interzisa la ora 6 dimineata? Probabil ca intunericul imi jucase feste. Da, asta trebuia sa fie! M-am intors in pat si am adormit..........

M-am sculat pe la ora 12:00. Nu trebuia sa fii un geniu sa-ti dai seama, dupa agitatia din castel, ca e ziua Balului. Avea sa se termine totul in seara asta. In sfarsit! M-am ridicat, m-am schimbat si am iesit din salon. Ma simteam ca nou! Toata durerea resimtita noaptea trecuta disparuse. Mergeam linistit pe coridoare fara sa-mi dau seama ca toata lumea se uita la mine, susotind. De ce? Nu stiam si nici nu-mi pasa. M-am indreptat catre Camera de Zi a Cercetasilor, acolo unde trebuia sa fie Patty. Am ajuns pe coridorul de la etajul 7 si in fata Doamnei Grase din tablou, unde am vazut un lucru ce imi ingheta sangele in vine: Patty avea bratele in jurul gatului lui Sath si il saruta! O lacrima mi se scurse pe obraz si am simtit cum inima mi se face franjuri. Am alergat catre singurul loc care mi-a venit in minte: Camera Necesitatii.

"Am nevoie de un loc in care sa nu ma gaseasca nimeni!" am strigat.

Usa camerei se deschise si eu am intrat si m-am prabusit pe podea, incepand sa plang...............
Sus In jos
Cassie Duvall
Headmistress

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Ian 08, 2011 1:52 am

Mi.am continuat drumul catre Camera de Zi a Cercetasilor. Timp de cateva minute, nu.mi puteam aminti parola actuala. Doamna grasa imi spuse dintr.o data:
"Ai de gand sa ma tii treaza toata noaptea? Vreau si eu sa dorm!"
"Da, sigur!"
Dupa cateva momente, am spus:
"Carte cu Viermi"
Se intampla ceva ciudat cu mine. Parca era o alta persoana in corpul meu. In timp ce ma indreptam catre dormitor, imi sarise in ochi un mic afis de pe Panoul cu Anunturi:
"Azi, este balul. Speram din toata inima sa va distrati!"

"Sigur.. Ce plictiseala!"
Mi.am indreptat pasii catre dormitor. Am urcat scarile, m.am schimbat in pijama si m.am bagat in pat. Vesnicul pat de la geam, in care dormisem atatia ani la rand. Patul in care visam privind cerul instelat. Patul in care mi.am creat cele mai fantastice vise.. Vise de dragoste.. Insa de ce simteam ca acum se naruie toate? De ce simteam ca propriul castel de vise pe care il construisem in atatia ani, cu atata rabdare, e pe cale sa se prabuseasca acum, intr.un timp atat de scurt? Imi doream sa pot.. Sa pot..
Adormisem..

A doua zi..

M.am trezit prost dispusa. Sau bine dispusa? Nu stiam. Insa aveam un chef nebun sa fac ceva. Un chef nebun sa..
M.am ridicat imediat din pat, mi.am luat repede roba de zi si am iesit in fuga din dormitor. In Camera de Zi, nu era nimeni cunoscut. Cu atat mai bine, as putea spune. Am iesit repede prin tabloul doamnei grase, incepand sa alerg pe coridoarele castelului.
Il vazusem. Era el.. Parul sau blond, atat de bine aranjat, si ochii sai albastri. Era el.. Era Sath. Mi.am pus bratele in jurul gatului sau, si i.am spus:
"Vreau sa merg cu tine la bal!"
"Dar.."
Insa nu terminase de spus nimic, caci ii inchisem gura cu un sarut.
Era ceva total diferit. Desi buzele sale pareau foarte sarutabile, prima impresie dupa atingerea lor, era una mai putin placuta. Erau reci si aspre.. Inauntru, eram fericita. Fericita ca il sarutam. Insa eram si trista. Trista ca nu pot simti buzele fine si dulci pe care le iubeam atat de mult.
Dupa ce m.am retras, Sath zambi. Am intors capul si l.am vazut pe Andrew alergant.. Am simtit cum mi se impunge incet un pumnal in inima..

Cateva ore mai tarziu..

Eram intr.o incapere intunecoasa, legata de un scaun. Nu.mi aminteam cum am ajuns acolo, deci nu stiam nici unde sunt. Cine ma adusese acolo?

Cassie ♥ Andrew
Sus In jos
Rose Geller
Anul V

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Dum Ian 09, 2011 6:28 pm

O mana fina imi atinse obrazul. Cu ochii intredeschisi, l-am zarit... Am zambit.
Iubeam felul in care imi dadea parul de pe fata, felul in care ma intreba "Te simti mai bine?"... Il iubeam.
- 'Neata Danzel! am spus cu bucurie in ochi.
- Cum te simti? ma intreba ingrijorat.
- Minunat! Ma simt minunat! Ca noua!
M-am dat incet jos din pat si am privit pe fereastra. Fulgi mari de zapada alunecau din adancurile cerului... Eram fericita. Fericita... Asteptasem mult timp ziua aceea.
M-am asezat in bratele lui. Imi placea mult. Era cald, frumos mirositor. Imi zambi si, apropiindu-se incet, imi saruta obrazul fin. Intre timp, usa se deschise, iar Drake intra in incapere. Era la fel de fericit ca si mine...
- Nu te-ai schimbat inca?? ma intreba acest uimit.
- Dar... Cat e ceasul?
Era ora 11. Danzel ma saruta pe obraz, dupa care iesi impreuna cu Drake. M-am schimbat rapid, dupa care mi-am indreptat pasii catre camera de zi a cercetasilor. In fata Doamnei Grase erau Drake si Kristin.
- Ma bucur ca te vad sanatos, spuse Kristin.
Nu vroiam sa stric acest moment, asa ca m-am ascuns dupa colt. Brusc, cineva incepu sa tipe. Da, ma rezemasem de un tablou. Inainte sa imi dau seama de asta, Kristin si Drake se oprira, dezorientati...
- Salut! am spus eu, rusinata.
Kristin ma imbratisa, dupa care se indrepta catre marea sala. Impreuna cu Drake, am intrat in Camera de zi...

Andrew Breno
Wizard

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Mar Ian 25, 2011 9:11 pm

Eram distrus. Stateam intins pe podea si plangeam, plangeam pentru ca fiinta pe care o iubisem mai mult ca pe oricine in lumea asta imi distrusese toate sperantele si visele. Visele in care o sarutam, visele in care o tineam de mana, visele in care durerea pe care o aveam era mereu alinata de ea si de cuvintele ei. De ce imi facuse asta? De ce? Nu am avut niciodata intentia de a o rani cu vorbele mele, si ieri seara, in Aripa Spitalului, ma sarutase si parea ca tine intr-adevar la mine. Dar se parea ca totul fusese doar un joc. Un joc perfid in care numai ea putea sa castige. Un joc in care fusesem tras pe sfoara, un joc pe care, nu m-ar fi mirat daca exact cei 3 l-ar fi pus la cale (Hoozuzz, Sath si Patty). Un joc in care inima mea se lasase atrasa si fusese strapunsa de o singura mutare.
M-am oprit cu greu din plans, si m-am ridicat, uitandu-ma intr-o oglinda din Camera.
"Esti patetic!" imi spusei in gand. "Uita-te la tine cum plangi, cum te lasi infrant de 3 persoane de nimic!"
Aceasta voce care imi rasuna in minte avea dreptate. Asa simteam.
"De ce sa plangi ca un pierzator? Tu ai fost mereu peste Sath! La orice!"
Da, din nou vocea avea o oarecare dreptate. Il invinsesem in dueluri, la Vajthat si luasem chiar si mai multe N.O.V.-uri decat el.
"Si fata aia....cum o cheama? A, da....Hoozuzz! Fata aceea nu reprezinta nimic pentru nimeni! E doar o alta fiinta inutila de pe pamant!"
De ce simteam ca nu pot raspunde acestor vorbe grele? Nu stiu, dar stiam cine avea sa urmeze in tirada de reprosuri a vocii din mintea mea.
"Si desigur, Patty......draga, frumoasa Patty.....fata care te ura in urma cu un an......fata care te-a numit arogant, ingamfat, egoist si prost. Cu siguranta iti aduci aminte...."
Da, imi aduceam aminte cum Patty imi spusese toate acestea in urma cu doar un an, cand incercasem sa-i joc o festa directoarei.
"Fata care credea ca te joci cu inimile fetelor din scoala, cand de fapt trebuia sa se uite la ea insasi.....Si, in sfarsit, fata care te-a lasat singur in ziua Balului, preferand sa-l sarute pe Sath decat pe tine..."
Aceste ultime vorbe pusera capac. Am ridicat pumnul si am izbit oglinda, care se sparse, aruncand cioburi peste tot. Doua dintre ele imi intrara in mana dreapta, unul in picior si unul deasupra pieptului. Nu-mi pasa insa! Le-am scos rapid, ignorand durerea, si am iesit din Camera Necesitatii. Probabil ca aratam ca cineva venit de la un duel cu bluza rupta acolo unde imi intrasera cioburile si cu sangele siroindu-mi din rani. Mergand pe culoar, am auzit o voce care ma striga. M-am indreptat spre ea, avand impresia ca o cunosc. Si, intr-adevar, se dovedi ca cea care ma striga era Kristin.
"Urmeaza-ma!" spuse ea trista catre mine.
Ma duse intr-o camera pe care nu o mai vazusem pana atunci. In centrul ei era un scaun, de care era cineva legata......Acea cineva era Patty........

P.S.: Cred ca am facut ceva oarecum ok. Imi pare rau de continuarea dupa plecarea din Camera, as fi vrut sa am mai mult inspiratie, dar deh! Si apropo, scuze Deniso, de inceputul......cred ca am cam exagerat cu romantismul :8>

EDIT: Aceeasi rugaminte ca si pana acum.... Laughing
Sus In jos
Kristin Day
Anul V

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Ian 29, 2011 2:02 pm

Ce era cu mine? Nu stiam. Nu incercam sa-mi dau seama. Nu incercam sa realizez. Dar ar fi trebuit. Nu stiam daca eram bine, daca eram rau, daca eram vie, daca eram moarta. Dar nu ma simteam bine, asta stiam sigur. Am incercat sa-mi evaluez starea: Vie: da. Ranita: nu. In rest: Pauza. Abia ma trezisem. Inca stateam in pat. Am incercat sa ma ridic. Pe moment, cu succes. Dar am aterizat inapoi in pat. Am incercat din nou. De data asta cu mai mult succes. Am reusit si sa fac cativa pasi, prin camera. M-am imbracat si am coborat in Camera de zi. Drake statea pe fotoliu. Nu ma remarcase. M-am apropiat usor de el. I-am pus mainile la ochi si nu am zis nimic. Cu ochii inchisi, mi-a luat mainile de pe ochii lui si mi le-a sarutat. Apoi m-a tras in bratele lui. Si-a apropiat buzele de buzele mele. Imi respira pe buze. Stia cat imi place asta. Ma simteam ametita, dar de fapt in bratele lui nu mai stiam de nimeni si nimic. Ii vedeam doar ochii caprui si buzele care se conturau in zambetul pe care il iubeam atat de mult. Dar momentul romantic s-a terminat repede, intrerupt in mod tragic de zgomotul facut de stomacul meu. "Hai la bucatarie." mi-a zis Drake si m-a ajutat sa ma ridic. Cred ca era trecut de pranz. Pierdusem de mult notiunea timpului. Dupa ce am plecat de la bucatarie am vrut sa ies sa ne plimbam. In usa mi-am amintit. Il dusesem pe Andrew la nu-stiu-ce camera. Dar cum ajunsesem din acea camera in patul meu? Si unde era Andrew? Oare ma simteam destul de bine incat sa plec dupa ei? Dupa Patty? Nu credeam. Dar merita sa incerc. Drake a observat schimbarea care s-a petrecut in ochii mei. M-a luat de mana si mi-a zis "Haide". Urcam la etaj. Ma ducea la camera aceea. Stiam asta. Nici macar nu incercam sa vad pe unde mergem. Mergeam pur si simplu dupa el. Nu voiam sa vad pe unde mergem. Nu voiam sa vad. Nu voiam sa stiu. Mergeam pur si simplu dupa el. A deschis usa.

OOC: Stiu ca n-a iesit nimic. Nici nu ma asteptam, dar era cazul sa postez.
Sus In jos
Cassie Duvall
Headmistress

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Mar 05, 2011 1:21 am

Eram in aceeasi camera obscura, intinsa pe podeaua racoroasa. Simteam cum frigul imi strapunge fiecare coltisor al corpului. Simteam cum imi impietrea inima, si asa destul de uscata. Simteam.. o povara mult prea profunda. Eu eram vinovata. Pana si alcamia ma invinovatea. In cap imi rasunau aceleasi cuvinte: "M.ai pierdut".
Rasfoiam paginile unui album fantezist, aducandu.mi mereu in fata ochilor cele intamplate cu cateva ore inainte.
Binele in fata raului. Era pentru prima data cand nu eram de partea celor ce sustineau cu adevarat ceea ce era corect. Eram de partea unor fiinte fara suflet, a ceea ce putea fi numit cu usurinta "cutremurator".

"Indrazneste!" striga Sath catre Andrew. "Intra si incearca sa o salvezi!"
Breno ramanea insa nemiscat, in fata usii, alaturi de Kristin si de ceilalti. Se uita suspicios catre mine, iar eu, la randul meu, ma uitam la el. Imi doream sa.i spun sa se indeparteze, sa stea departe de camera asta, insa nu acestea au fost cuvintele care mi.au iesit din gura:
"Ajuta.ma! Am nevoie de ajutor".
Cateva lacrimi imi mangaiara obrazul. Nu stiam daca erau "mincinoase", menite sa.l atraga pe Andrew in clapca, sau erau "sincere", venite din adancul inimii mele.. Din adancul in care inca mai domneau cateva sentimente blande..
Privirea lui Kristin ma fulgera pentru un moment. Am simtit o strapungere a sufletului meu.. Da, era dureros. Insa ceva ma oprea si nu ma puteam ridica din scaun pentru a alerga la ei.. La vechii si adevaratii mei prieteni.
Andrew dadu sa se apropie de mine, de scaun, insa Kristin il prinse de mana:
"E o capcana! Vor sa ne pacaleasca!"
Ambii isi intoarsera privirile acuzatoare catre mine. Stiam ca nu avea nic un rost sa continui sa mint, asa ca m.am ridicat.
"Foarte bine! Ti.ai dat seama!"
"Bineinteles! Nu mai ai acea luminita stralucitoare in ochi.. Ti.a disparut. Si nu ai nici cea mai mica idee cat de rau imi pare."
"Bla, bla, bla!" am continuat eu, fara a.mi pasa.
Sath veni din spate si ma prinse in brate. Am simtit un fior rece, insa nu m.am tras din mainile lui.
"M.ai pierdut!" mi.a strigat acesta. In acelasi moment totul se intuneca. M.am trezit apoi intinsa pe jos, singura..

Lacrimile imi curgeau siroaie pe obraji. As fi avut nevoie ca cineva sa ma stranga in brate. Ca cineva sa.mi spuna ca ma iubeste.. cu adevarat. Insa nimic din toate acestea nu le primeam. Presupun ca merit aceasta soarta.. Presupun ca merit sa raman singura, plangand, cu doar cateva ore inaintea balului.
Aveam sa raman pe vecie acolo. Aveam sa plang pana cand lacrimile mele se vor preface in radacini, tintundu.ma pentru restul vietii in intunericul atroce. In frig si in singuratate.. Pentru totdeauna..
Privirea mi se impaienjeni..

Cassie ♥ Andrew
Sus In jos
Drake Nevermore
Anul VI

Data de înscriere : 04/11/2010
Vârsta : 20

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Mar 05, 2011 12:03 pm

Dinrt-o data Sath se aproprie de Patty apoi Breno fugi spre ei dar eu il prinsesem la timp.
-Ticalosule!sopti Breno in timp ce se zbatea sa scape din stransoarea mea.Daca te prind te voi...
Patty cazu la pamant lesinata.
-Iti arat eu tie...zise Breno calcandu-ma pe picior cu putere.
Din cauza durerii am cazut la pamant la timp sa-l vad pe Breno traversand hotarat si in viteza camera si apoi prinzandu-l de gat pe Sath si aruncandu-se asupra lui cu putere.
De jos l-am vazut pe Breno cum ii dadu doi pumni lui Sath caruia ii curgea acum sange din nas si din tampla.
Apoi totul se intampla foarte repede...Breno zbura in peretele opus si apoi cazu la pamant impietrit.
Sath se ridica si isi sterse sangele care ii siroia din nas si se indrepta spre Breno hotarat sa se razbune.
Apoi niste funii apararura de nicaieri si il legara pe Breno la pamant.
Sath ridica vraja de impietrire si il lua de par si ii ridica capul astfel incat Breno ii arunca o privire plina de ura.
-Ai cazut in capcana!rase Sath.Stiam ca asa vei face.
Sath ridica bagheta pregatit sa arunce o vraja si murmura "Crucio!".
Am dat sa ma apropriu de el dar si eu am zburat in peretele opus si am cazut si eu la pamant rupandu-mi bagheta.
Funiile incercau sa ma prinda si pe mine care ma afla pe jos in spatele lui Sath.
Am incercat sa arunc o vraja cu bagheta rupta si totul a explodat in jur si m-am trezit aruncat din nou in acel perete si acum imi curgea ceva cald prin par.Macar reusisem sa-i distrag atentia lui Sath care se intoarse spre mine si incerca sa arunce o vraja fiind intrerupt de Breno care reusi sa rupa funiile si reusi sa-l impinga pe Sath care cazu la pamant...
Sus In jos
Rose Geller
Anul V

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Mar 05, 2011 12:28 pm

Se intampla ceva ciudat cu Drake. Cand intrasem in Camera de zi, parca era in transa. S-a intors scurt, fara sa spuna nimic. Era ciudat. Nu vroiam sa i se intample ceva rau. Din cate il cunosteam era imposibil sa nu intre intr-o problema. Il urmarisem pana intr-un hol intunecat, cand ii pierdusem urma. Nu mai stiam din ce directie venisem. Vroiam sa il strig, dar niste ganduri ingrozitoare mi se descurcau in cap.
Se auzi un zgomot puternic.
- Crucio! Striga o voce cunoscuta.
- Sath, am soptit.
Am luat-o la fuga, cu bagheta in mana, catre locul de unde se auzea duelul. Cand am ajuns, apele se linistira. Sath era la pamant, iar Andrew si Drake sangerau. Patty era pe jos, in mijlocul camerei intunecoase. Parca dormea. Cu totii am luat-o incet catre aripa spitalului. In tacere.
Monique le vindeca ranile lui Andrew si Drake. Erau bine. Altcineva ma ingrijora mai tare... Patty se trezi si ea, in scurt timp. Privirea ii era derutata, atintita la Andrew...

Cassie Duvall
Headmistress

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Mar 05, 2011 12:53 pm

Nu mai reuseam sa.mi amintesc altceva inafara faptului ca stateam in mijlocul unei incaperi intunecate, plangad. Acum eram insa in Aripa Spitatului, alaturi de alti cativa copii. Am simtit privirile tuturor atintite asupra mea. Mila, scarba, incriminare.. Erau singurele lucruri pe care le puteam citi cu usurinta in ochii acestora.
Vroiam sa spun ceva, insa o etama neinteleasa ma cuprinse. Probabil nu vroiam sa spun o prostie, care sa.i supere si mai tare.. Ma multumeam si cu acele sentimente nu prea placute din partea lor, decat cu indiferenta. Probabil vroiam sa ma agat de singurele lucruri care inca ne mai legau.
As fi vrut sa aud orice din partea lor: o jignire, un strigat acuzator.. Insa absolut nimeni nu vroia sa sfasie acea liniste opresiva. Aceasta era probabil pedeapsa mea.
Dupa cateva momente, o voce ciudata imi spuse:
"Ai de gand sa ne explici si noua de ce faci toate astea?"
Vocea aceea nu trada absolut nici un sentiment: nici de ura, nici de iubire. Parea o voce indiferenta, si era cea a lui Andrew. Ini minte imi aparusera ultimele evenimente petrecute. Totul a fost asa de rapid.. Doar in cateva ore, situatia dintre noi se schimbase atat de mult.. Insa de ce?
In timp ce aceasta intrebare inca ma macina pe dinauntru, mi.am amintit fata lui Sath. Eram in Hogsmeade, servind un Berezero, cand acesta se indrepta spre mine. Mi.a luat halba din mana, si mi.a dat un pahar cu suc. Imediat ce l.am baut, atitudinea mea s.a schimbat complet..
Acest lucru l.am spus si celor din camera. Andrew fu primul care reactiona..

Cassie ♥ Andrew
Sus In jos
Andrew Breno
Wizard

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Mar 05, 2011 3:12 pm

Asta era motivul pentru care actionase ea in felul asta? Dar era numai vina lui Sath! Sau poate ca ne mintea.....O credeam in stare, nu mai puteam avea incredere in ea, dupa toate momentele in care suferisem din cauza ei. Imi aminteam cum plangeam, intins pe podeaua Camerei Necesitatii, cum ma simtisem cand o vazusem sarutandu-l pe Sath....cum incercase sa ma atraga in cursa....Oare chiar ne mintea si acum?
Am privit-o in ochi.....ochii aceia in care nu mai vazusem nimic adevarat, ci numai minciuni si inselatorii in ultimele ore. Ochii aceia frumosi, in care ma pierdeam mereu.....dar nu si acum. Nu stiam ce sa cred despre ea. Nu stiam ce simt pentru ea. O parte din mine o ura, si ar fi vrut sa ii faca un rau imens, sa o faca sa sufere asa cum si ea facuse cu mine.......Dar o alta parte inca o iubea, si ar fi vrut sa creada povestea ei, si sa o sarute cat mai repede cu putinta.
Prada acestor 2 sentimente atat de paradoxale si de ciudate, nu stiam ce sa fac.....o priveam, lipsit de expresie si ma framantam. Pana la urma am reusit sa scot din gura cateva cuvinte, care reprezentau defapt, lucrul care ma framanta cel mai tare:
-De unde pot stii ca nu ma minti?
Vorbisem la persoana I, deoarece ma credeam cel mai implicat in toate astea.
-Tu stii ca nu mint.....Priveste-ma in ochi, Andrew! Si spune-mi daca mint sau nu.
-Am incetat sa mai cred ceva din ce "scrie" in ochii tai. In ultimele ore acolo nu apareau decat minciuni.
Cuvintele mele lovira ca un ciocan in linistea aceea. Si o ranira, se vedea asta.
-Nu mai insemn nimic pentru tine, nu? spuse ea.
Un zambet imi aparu pe fata.
-Tu ce crezi? Dupa toate cate mi-ai facut, crezi ca ai putea sa mai insemni ceva pentru tine? Iubirea, prietenia, nimic nu mai e intre noi. Nu vreau sa iti mai vorbesc niciodata.
Ultimele cuvinte, le-am soptit, dar toti ma auzira. Am iesit ca o furtuna, trantind usa dupa mine. "A primit ce merita!" am auzit deodata o voce. "Dar, inca o iubesti si stii asta!" se auzi o alta. Cu greu mi-am dat seama ca "vocile" erau imateriale, erau doar reprezentatiile celor doua parti in care s-a divizat sufletul meu.
"Stii bine ca ai facut ce trebuia! Acum indeparteaza-te de ea si de tot ce te mai leaga de ea!" spuse prima voce.
"Nu poti face asta, o iubesti si stii prea bine!" se auzi cea de-a doua.
Era adevarat. Inca o iubeam. Mai mult decat orice. Am cazut in genunchi, cu privirea pierduta, si gandindu-ma la ultimele cuvinte pe care i le spusesem. Nu era adevarat, vroiam sa ii mai vorbesc. Vroiam sa o mai alint, vroiam sa o mai sarut.....asa cum facusem cu cateva zile in urma. Sfarsit si indurerat de toate sentimentele diferite pe care le simteam, m-am prabusit pe podea, nefiind in stare sa ma mai misc. Doar o lacrima imi curse pe obraz, singurul semn al suferintelor pe care le indurasem in doar cateva ore...........
Sus In jos
Cassie Duvall
Headmistress

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Mar 05, 2011 3:17 pm

Ultimele sale cuvinte inca imi rasunau in cap. Atat de mult ma dispretuia? Oare chiar isi pierduse toata increderea in mine? Sincer, imi doream ca toata aceasta situatie sa fie doar o masca pentru adevaratele sale sentimente, care, speram eu ca sunt de iubire. Insa chiar si asa, situatia era mult prea greu de suportat.
Pentru cateva minute ma inchipuisem din nou in bratele lui. Imi imaginasem cum ar fi sa ma stranga din nou tare la pieptul lui, sa.mi dea la o parte o suvita de par de pe buze si apoi, la sfarsit, sa mi le sarute cu finete. Insa visul meu sa destrama la fel de repede cum se broda. Eram din nou in aripa spitalului, in patul apatic, inconjurata de cei pe care candva ii puteam numi "prieteni".
Sincer,in situatia de fata, nu imi mai puteam imagina ultimii ani la Hogwarts. Poate ca, daca as as fi depus putin mai mult efort, as putea sa mi.i imaginez.. Insa nu vroiam asta. Simplul gand de a nu mai vorbi cu prietenii mei era insuportabil.
Acesta era de fapt motivul pentru care imi doream nespus de mult sa lamuresc odata pentru totdeauna situatia in care ma aflam. Trebuie sa indapartez orice relicva de indoiala din inimile si ochii celor care ma priveau acum cu ura. Insa, cel mai important, trebuia sa elimin acea indoiala existenta in sufletul lui Andrew. Trebuia sa.i demontrez ca sunt in continuare acea fata pe care a cunoscut.o si de care s.a indragostit. Acea fata care merita iubita in continuare.
Stiam foarte bine ca ceea ce imi doream era foarte greu de obtinut. Mai ales cand adversarii mei erau Viperini.
Mi.am privit inca odata prietenii. Nimic nu se schimbase in urma istorisirii mele. In ochii lor nu aparu nici o urma de iubire. Ba mai mult, aveam senzatia ca dispretul se instala si mai mult in inimile lor.
Kristin spusese celorlalti:
"Ma intreb de ce ne mai aflam aici. Ar fi trebuit sa plecam de mult. Asa cum a facut si Andrew".
Nimeni nu a aprobat sau.. dezaprobat. I.am vazut insa cum se indepartau usor de catre pat. Au iesit trantind usa in urma lor. Acea larma cauzata de trantirea lemnului contrasta puternic cu linistea in care ma cufundasem.
M.am ridicat din pat, dorindu.mi sa gasesc o dovada care sa.mi sustina teoria: Sath era in spatele tuturor intamplarilor. Trebuia sa fac rapid ceva. Balul se apropia cu pasi repezi, iar eu visasem de mult la aceasta "noapte perfecta". Noapte care, bineinteles, nu putea fi perfecta fara Andrew.
Am inceput sa alerg catre camera secreta a Viperinilor. Stiam, din fericire, unde se afla si cum anume pot intra in ea. Nu stiam, insa, ca in aceasta voi da peste Boneclot si Andrew.

Cassie ♥ Andrew
Sus In jos
Andrew Breno
Wizard

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Mar 12, 2011 12:10 am

Sfasiat de durere si de toate celelalte simtaminte pe care le purtam, m-am ridicat usor de jos. Fiecare pas pe care il faceam pe coridor parea o lovitura in plus, un alt pumnal infipt adanc in inima mea. Partile diferite din mine inca se confruntau, dar nu o mai faceau atat de puternic. Si ele resimteau greutatea ce imi apasa inima si sufletul. Cu inima indurerata, mergeam fara sa stiu unde. Priveam fara sa stiu defapt, ce vad. Auzeam cuvinte si fraze, pe care nu le puteam descifra. Apoi, se intampla ceva....
Partea "rea" din mine, cea care o ura pe Patty si vroia sa o faca sa sufere la fel de mult cum m-a facut ea pe mine prelua fraiele gandirii si actiunilor mele. O idee mi se infiripa in mintea dominata de ura si sete de razbunare. Pasii ma calauzira spre Camera de Zi a Viperinilor, din care iesea Boneclot. Cand dadu ochii cu mine, spuse:
-Esti Breno! Tu esti cel care m-a omorat!
Suna atat de ciudat.
-Da.....asa e. Eu sunt Breno, cel care te-a lovit cu vraja defapt. Dar sunt aici din 2 motive: in primul rand, vreau sa-mi cer scuze pentru ce-am facut....
-SCUZE? racni Boneclot. Daca nu era directoarea, nu ma mai trezeam vreodata, idiotule! M-ai omorat si tu-ti ceri scuze?!
-Stiu ca e putin.....prea putin pentru o fata de o asemenea frumusete, am spus, apropiindu-ma de ea, si dandu-i una din suvitele de par de pe fata. Totusi, as vrea sa te mai intreb ceva: vrei sa mergi cu mine la Bal? Stiu ca e cam tarziu, si e pe utima suta de metri, dar speram sa accepti dorinta umilului tau servitor!
Lovisem exact unde trebuia! Se vedea ca ii place sa fie tratata ca o regina, asa cum le placea tuturor Viperinilor.
-Nu cred ca ai putea face ceva ca sa ma convingi sa accept!
-Pai.....ce zici de asta? am spus, si am sarutat-o. Nu era in regula. Nu era la fel. Nimic nu avea cum sa fie la fel. Buzele reci ale ei nu imi dadeau acelasi sentiment de fericire totala, ca cele ale lui Patty.
M-a luat de mana si m-a dus in Camera de Zi, unde nu era nimeni. Se apropie de mine si imi trecu mana prin par, apoi o puse rapid pe obrazul meu. Nu usor si delicat si placut, cum o facea Patty.Isi apropie buzele de ale mele, dar chiar inainte de un al doilea sarut, usa Camerei se deschise si prin ea intra, spre uimirea mea totala, Patty!
Se uita la mine si la Boneclot, aflati la cativa centimentri unul de altul. Intelese dintr-o privire ce se intampla, si lacrimile incepura sa-i siroiasca pe obraz. Se intoarse, incercand sa fuga, dar eu am fost mai rapid. M-am ridicat si am prins-o, fortand-o sa se uite la mine.
Am privit-o inca odata in ochi si am vazut altceva in ei, ceva diferit. Acel ceva care ma atrasese la Patty inca de cand o cunoscusem. Partea care inca o mai iubea prelua controlul. Am simtit in inima mea o scanteie, urmata de o flacara, care se marea si se marea incontinuu. Iubirea pentru ea ma cuprindea din nou......
Sus In jos
Drake Nevermore
Anul VI

Data de înscriere : 04/11/2010
Vârsta : 20

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   Sam Mar 12, 2011 5:29 am

Ma plimbam cu Kristin pe coridor cand am vazut-o pe Patty urcand scariile dinspre Camera de zi a Viperinilor plangand.
-Patty nu trebuia sa fie in spital?am intrebat-o pe Kristin.
Dar Kristin se dusese deja la Patty.Acum pe scariile dinspre Camera de zi a Viperinilor urca Breno.
-Nu,zise acesta.
-Dar mi-ai promis!planse pitigaiat o voce din spatele sau.
Acum urcca pe scari si Boneclot care-l urmarea pe Breno prefacandu-se ca plange.
-Nu ti-am promis nimic!urla Breno.
-O,ba da,sa vezi ce rochie o sa am la bal,rase Boneclot.
Breno care era foarte nervos isi scoase bagheta.
-Te-am mai omorat odata cu bagheta asta,zise el.Vrei sa incerc din nou?
Boneclot facu ochii mari de uimire apoi nega din cap.
-Asa e mai bine,zise Breno.Sa stii ca nu merg la bal cu tine!Acum,pleaca.
-Ma voi razbuna,zise Boneclot.O sa vezi si o sa te doara!
Breno isi puse bagheta inapoi privind cum Boneclot se indeparta.
Patty si Kristin disparusera de pe coridor.Mai eram doar noi doi.
-Buna prietene,zise Breno.Nu ai vazut-o pe Patty?
-Urmeaza-ma,i-am zis eu.
Vazusem cum Patty fugise catre o baie a fetelor.
I-am aratat lui Breno baia in care erau ele si cand Breno incerca sa intre aparu un scut pe care scria "Aceasta este o baie a fetelor.Numai fetele pot intra in ea."
Breno statu putin si se gandi apoi o striga pe Patty.
Kristin iesi inaintea lui Patty,iar in urma ei iesi Patty mai distrusa ca oricand...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Balul de Iarna   

Sus In jos

Balul de Iarna
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Hogwarts :: Sala Mare-
Mergi direct la: