AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare

Distribuiti | 

Un pachet de la nimeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Drake Nevermore
Anul VI

Data de înscriere : 04/11/2010
Vârsta : 20

MesajSubiect: Un pachet de la nimeni   Vin Dec 24, 2010 7:06 am

La scurt timp dupa terminarea scolii,eram din nou acasa.Acum eram profesor de Transfigurare si era vacanta.Parintii mei erau Incuiati,si nu stiau multe despre magie.
Am hotarat sa stau la ei in vacanta si ei nu aveau nimic impotriva.
Trecusera trei zile de la sosirea mea si pe langa bufnita care imi aducea revista "Transfigurarea azi",in care gaseam diferite vraji de transfigurare,a mai venit o bufnita maro,mare care avea un pachet legat de picior.
Am luat pachetul si revista si bufnitele plecara.
Am desfacut pachetul si el continea un pumnal negru incrustat cu pietre pretioase si un biletel.
Am desfacut biletelul si in el scria:
"Pumnalul Transfigurarii,foloseste-l cu cap!E de la o persoana care tine la tine."
Mi-as fi dorit un astfel de obiect dar putea sa fi fost furat de la muzeu si am hotarat sa nu-l ating asa ca l-am impachetat si l-am pus in rucsac.
Trebuia sa aflu cine mi l-a trimis asa ca am hotarat sa imi vizitez prietenii.Poate nu eu trebuia sa il primesc dar ma gandeam si la puterea pe care o are.
Am iesit in fata casei si am Disparut spre Pestera lui Godric...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Kristin Day
Anul V

Data de înscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: Un pachet de la nimeni   Sam Dec 25, 2010 4:22 pm

Eram cu Patty in vizita la Andrew. De Drake nu reusisem sa dau, iar Danzel nu putuse sa vina. Stateam linistiti de vorba si radeam in sufrageria casei lui Andrew din Godric's Hut cand cineva batu la usa. Era relativ tarziu, deci ne-am uitat lung unii la altii. Andrew se ridica usor de pe canapea si se indrepta spre usa. Isi scoase bagheta din buzunar, ne privi inca o data, si deschise prevazator si usor usa. In cadrul acesteia statea Drake privindu-ne intrebator. Credea ca se intamplase ceva. Dar nu-mi pasa. Am sarit de pe canapea si exact in momentul in care Andrew intindea mana sa-l salute pe noul venit, i-am sarit acestuia in brate strigand "Drake!". Lumea se uita lung la mine, dar nu-mi pasa. Eram fericita sa-l vad pe Drake. I-am soptit usor la ureche "Mi-a fost dor de tine", si spre surprinderea mea, mi-a raspuns "Si mie" si mi-a sarutat parul, in asa fel incat nimeni sa nu remarce. Dupa ce m-am desprins din bratele lui, l-a salutat si Andrew (Laughing) si am intrat cu totii in casa. Drake s-a asezat langa mine, iar Patty s-a mutat langa Andrew, in asa fel incat sa fim fata in fata. Andrew l-a intrebat pe Drake ce-l aduce pe la noi la ora asta. "Am primit un pachet ciudat in dimineata asta." a zis el cu urme de suspiciune in voce.
Stiam ce inseamna asta. Incepea inca o aventura.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mythemuse.blogspot.com
Drake Nevermore
Anul VI

MesajSubiect: Re: Un pachet de la nimeni   Sam Dec 25, 2010 4:37 pm

-Ce pachet?intreba Breno care statea visavi de mine.
Am scos pumnalul care era bine ambalat si biletelul.
In urmatoarele 10 minute pumnalul si biletelul calatorira prin mainile fiecaruia.
-Este exact tipul de obiect pe care si l-ar dori un profesor de Transfigurare!zise Patty.Nu cred ca a ajuns din intamplare la tine.
-Am crezut ca l-a trimis unul dintre voi,am zis eu.Pentru ca scria ca e de la o persoana care tine la mine.
-Am mai citit undeva de pumnalul Transfigurarii!zise Patty.Veniti la mine acasa si vom cauta in biblioteca mea.
-Imi place cum gatesti!zise Breno distrat.
-Ce legatura are asta cu misterul nostru?intreba Patty suparata.
-Nu stiu...zise Breno rosind.
Am iesit in fata casei gata sa Disparem...
Sus In jos
Kristin Day
Anul V

Data de înscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: Un pachet de la nimeni   Sam Dec 25, 2010 6:13 pm

Casa lui Patty era mare. Nu era mare, era imensa. Numai biblioteca ocupa ultimul etaj, al doilea. In ea trebuia sa folosim maturi de vajthat ca sa ne miscam. Asadar, am urcat pe o matura si am inceput sa ma plimb, uitandu-ma dupa carti care m-ar putea interesa. Pe mine. Nu pe ceilalti. Pentru ca nu ma puteam gandi la nimic care sa aiba legatura cu acel pumnal. Ma gandeam la un singur lucru. Si zburam pe langa un raft de carti ciudate cand m-am trezit cu Drake punandu-mi mana pe spate si chemandu-ma jos. Gasisera ceva. Dar Drake ma speriase. Si am vrut sa fiu suparata pe el, dar nu puteam. Asa ca am coborat cu el langa masa unde Patty si Andrew stateau aplecati peste o carte. Pe o pagina era desenat exact pumnalul pe care il vazusem la Drake, iar pe cealalta pagina era descrierea lui. Nu reuseam sa ma concentrez sa citesc. Aveam nevoie de aer. "Guys, eu ma duc pana afara, am nevoie de aer." i-am anuntat usor. "Esti bine?" m-a intrebat Drake. "Da, sunt bine, n-am nimic" am raspuns repede. Dar mintisem. Ma simteam ametita, si nu era numai din cauza lui Drake. "Patty, du-te cu ea te rog." a rugat-o Andrew pe Patty. Si m-am bucurat ca venea. Aveam nevoie de ea acum. M-a condus in gradina si am inceput sa vorbim. Baietii ramasesera sus ca sa caute informatii si detalii despre pumnal.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mythemuse.blogspot.com
Andrew Breno
Wizard

Data de înscriere : 30/10/2010
Vârsta : 19

MesajSubiect: Re: Un pachet de la nimeni   Mier Ian 05, 2011 12:49 am

-Uite ceva! spuse la un moment dat Drake.
-Ce e? am intrebat.
-Uita-te cand iti spun! se rasti Drake la mine.
M-am aplecat peste carte. In josul paginii de langa imaginea pumnalului scria o scurta istorie a sa, cu litere mici:

"Pumnalul Transfigurarii are o istorie bogata si sangeroasa. Aceasta puternica arma a fost creata de catre vrajitori necunoscuti in Antichitate, si are puterea de a transfigura absolut orice lucru, inclusiv planete! Ultimul proprietar al Pumnalului Transfigurarii a fost un vrajitor britanic, Mark Miller, ce locuieste in prezent in orasul Liverpool."

-Liverpool......murmurai eu.
-Deci si tu simti miros de aventura? facu Drake entuziasmat.
-Nu, Drake, deloc! am raspuns.
Drake ramase masca. Nu se asteptase la un asemenea raspuns. In ultimul timp statusem inchis in mine. Nici macar Patty sau Kristin nu observasera, dar nu mai eram Breno din timpul scolii. Ma simteam stors pe dinauntru de o forta infinit mai puternica decat a mea. In sufletul meu exista un gol gigantic. De ce sufeream? Nici eu nu stiam. Stiam doar ca sufar. Stiam ca numai timpul poate alunga suferinta pe care o simt. Stiam ca trebuia sa sufar in singuratate. Nimeni nu ma poate auzi tipand.......pentru ca tip doar inauntrul meu.
-Ai spus cumva nu? sopti Drake.
-Da, Drake, am spus nu! am strigat, dupa care am luat-o la fuga inspre usa. De ce fugeam? Nu stiu.....poate pentru ca nu vroiam ca prietenii mei sa afle ce se intampla cu mine. Am iesit afara, si am trecut in fuga pe langa fete, ce se uitau mirate la mine.........
Sus In jos
Drake Nevermore
Anul VI

MesajSubiect: Re: Un pachet de la nimeni   Sam Mar 05, 2011 6:56 pm

Am mers pana la usa dupa Breno dar l-am vazut doar cum se invarte pe loc si Dispare.
Patty care strigase "Andrew,Andrew" ingenunche in locul unde Disparu Breno.
Kristin o imbratisa pe Patty care inca statea in genunchi si atunci am observat un biletel langa piciorul lui Patty.
M-am aplecat si eu asupra lui Patty incercand sa o alin si am reusit sa iau biletelul fara sa vada nimeni si l-am bagat in buzunar.
Dupa multe minute am intrat toti in casa.
Era o atmosfera inmormantala,nimeni nu vorbea si in aer plutea un aer melancolic si in el se simtea mirosul lui Breno.
Am scos biletelul.Parea a fi o scrisoare primita de Breno,probabil cazuse din buzunarul lui.
Era primit de curand si mai fusese citit odata probabil de Breno.
Am deschis biletelul putin...dar chiar atunci observa Patty ce faceam si asa ca a trebuit sa-i explic si ei.
Acum era timpul sa-l citim...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Un pachet de la nimeni   

Sus In jos

Un pachet de la nimeni
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Dumbledore's Army :: Magical and muggle world :: Ministerul Magiei-
Mergi direct la: